Pacjenci Pabianickiego Centrum Medycznego będą leczeni jeszcze lepiej i skuteczniej. Dzięki środkom z budżetu państwa placówka kupiła stacjonarny robot rehabilitacyjny kończyn dolnych. Trafił już do Pabianickiego Centrum Rehabilitacji, którego pracownicy nie kryją zadowolenia z nowego sprzętu.

- Jeśli chodzi o takie urządzenia jest jednym z najnowocześniejszych w całej Polsce. Będzie wykorzystywane w pracy z pacjentami, którzy na skutek rozmaitych przyczyn mają problemy z poruszaniem się. Posłuży zarówno do diagnostyki, jak i leczenia – informuje  Witold Olszewski, prezes Pabianickiego Centrum Medycznego.

Sprzęt składa się z bieżni, szyny oraz modułu do zmniejszania napięcia mięśni porażonych spastycznie lub zwiększania napięcia mięśni osłabionych. Dodatkowym elementem jest automatyczny podnośnik umożliwiający wejście do urządzenia osobie, która nie jest w stanie wykonać tej czynności samodzielnie.

- Na skutek kompresji pacjent z niewładnymi kończynami dolnymi jest na tyle odciążony, że uzyskuje się element lokomocji. Mówiąc prościej – w wypełnionej powietrzem „bańce” może po prostu chodzić, będąc unoszonym i stymulowanym przez powietrze – wyjaśnia Renata Szczepaniak, kierownik Pabianickiego Centrum Rehabilitacji.

Ustawienia stóp, ich obciążenie są wyświetlane na ekranie monitora. Ćwiczenia odbywają się pod okiem fizjoterapeuty, który daje wskazówki, jak skorygować nieodpowiedni ruch.

Robot znajdzie zastosowanie w leczeniu wszystkich chorób narządu ruchu, u osób z zaburzeniami lokomocji, posłuży też chorym z osłabioną siłą mięśniową, z chorobami neurologicznymi, z uszkodzeniami rdzenia kręgowego oraz po udarach. Będą z niego korzystali zarówno pacjenci oddziałów szpitalnych, jak też ambulatoryjni.

Koszt urządzenia to 500 tys. zł.