Pielgrzymowanie rozpoczęło się o godzinie 7.00 nabożeństwem w kościele św. Mateusza. Przewodniczył mu ksiądz biskup Marek Marczak. Tłum ludzi wyruszył w drogę około godziny 8.15. Kierownikiem na pątniczym szlaku po raz 6 jest ks. Przemysław Kansy z parafii św. Maksymiliana Kolbego.

- Na tegoroczną pielgrzymkę zapisało się ponad 300 osób – mówi ks. Przemysław. - Pudełko z intencjami do omodlenia, które niesiemy Matce Boskiej wypełniło się po brzegi.

Piesza pielgrzymka wyruszyła na Jasną Górę Życie Pabianic

Najmłodszym pielgrzymem w tym roku jest 7-miesięczny Aleksander. Najstarszą uczestniczką 83-letnia pani Teresa. 46 osób zdecydowało się pójść po raz pierwszy. Najwięcej pielgrzymek spośród osób z listy zaliczył pan Adam Pierzchałka. To jego 43. wyprawa na Jasną Górę. Jest „kierownikiem” na wozie z bagażami, który ciągnie traktor.

Piesza pielgrzymka wyruszyła na Jasną Górę Życie Pabianic

- Zgłosiło się do nas około 70 osób. Mamy i walizki i bagaże podręczne. Więcej nie zmieścimy- mówi córka pana Adama, Weronika, która w pielgrzymce bierze udział po raz 19.

​Na Jasną Górę idzie również 5 sióstr zakonnych, pięciu księży, kleryk oraz diakon. Nad bezpieczeństwem pątników czuwa 9 strażaków-ochotników z okolicznych jednostek, a w karetce jedzie 3 medyków.

Trasa pielgrzymki nie uległa zmianom. Zaplanowano 4 noclegi. Pierwszy z nich w Drużbicach, gdzie o 19.00 będą uczestniczyć w nabożeństwie. Kolejne w Łękawie, Dobroszycach i Garnkach. Spać będą u prywatnych ludzi, w szkołach lub parafiach. Do Częstochowy dojdą 23 sierpnia. Tam będą 3 dni. Powrót do Pabianic każdy organizuje indywidualnie.

Piesza pielgrzymka wyruszyła na Jasną Górę Życie Pabianic

Tegoroczna pielgrzymka odbywa się pod hasłem: „Idziemy z pośpiechem”. Hasło nawiązuje do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie.