Jeśli chcemy zadowolić dziewięciolatka i nierzadko jego rodziców powinniśmy wydać na prezent, co najmniej 700-800 złotych.
W tym roku najpopularniejsze są komputery, odtwarzacze muzyki - mp3 i mp4.
Ale sporo dzieci dostało jednak tradycyjne prezenty: aparaty fotograficzne i rowery.
- Klienci wybierają komputery w zależności od zasobności portfela - mówi Michał Goss, właściciel sklepu komputerowego Spectrum, przy ul. Partyzanckiej 46. - Ceny gotowego zestawu komputerowego zaczynają się od dziewięciuset złotych, mogą sięgać nawet pięciu tysięcy złotych.
Na prezent dla "komunisty" chrzestni rodzice zrzucają się na notebooki. Cena takiego urządzenia to około 2000 zł, ale są także takie za 4000 zł.
Modnym gadżetem są elektroniczne odtwarzacze muzyki. Najczęściej kupuje się je na aukcjach i w sklepach internetowych. Powodzeniem cieszą się te w cenach 150 - 500 zł.
- Rower dalej jest w modzie - zapewnia Dariusz Marciniak ze sklepu rowerowego Laba, przy ul. Warszawskiej 51. - Kosztuje około pięciuset, sześciuset złotych. Zdarzają się klienci, którzy kupują i droższe, takie za tysiąc złotych.
Klienci mają bardzo zróżnicowane wymagania. Jedni chcą rower z bajerami, czyli teleskopami i hamulcami tarczowymi, inny zwracają uwagę na to, aby rower był lekki.
Złotą biżuterią obdarowywane są dziewczynki. Modne są komplety: łańcuszek z przewieszką i kolczyki. Taki zestaw kupimy w sklepie z biżuterią Opiume, przy ul. Pułaskiego 5 w cenach od 200-400 zł. Kolczyki kupimy już za 90 zł., ceny przywieszek zaczynają się od 117 zł.
- Przeważnie dziadkowie kupują dziewczynkom pierścionki - mówi Klaudia Śniada z Opiume.
Powodzeniem cieszą się pierścioneczki zrobione z mieszanego złota i wysadzane diamencikami. Można je kupić za 350-400 zł.
Wystarczy 100-150 zł, by obdarować dziewięciolatkę złotym serduszkiem i wygrawerować na nim np. datę komunii. Medaliony w kształcie serce (otwierane z miejscem na fotografie) kosztuje w granicach 350 zł.
Łańcuszek z medalikiem może być dobrym podarkiem zarówno dla chłopca i dziewczynki, ich ceny zaczynają się od 100 zł.