Prezydent Pabianic Grzegorz Mackiewicz i mer Kuźniecowska Serhii Anoshchenko podpisali umowę partnerską miedzy miastami. Uroczystość odbyła się w niedzielę o godz. 14.00 w Dworze Kapituły Krakowskiej.

- Zaczęło się od kontaktów gospodarczych. Od września zamierzamy nawiązać współpracę kulturalną i społeczną – stwierdził prezydent Mackiewicz.

- Polska bardzo pomaga nam w drodze do Europy – przyznał mer Anoshchenko. - Mamy 10.000 młodzieży i dzieci. Będzie dobra współpraca sportowa między młodzieżą.

Dziś też odznaczono medalami państwowymi dwoje zasłużonych pabianiczan. Szef pabianickiej Solidarności Krzysztof Górny otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi nadany przez prezydenta RP. Krzysztof Grzegorek, szef pabianickiego WOPR otrzymał Srebrny Medal za Zasługi dla Obronności Kraju.

Kiedy na piętrze Zamku odbywała się uroczystość, przez wejściem pikietowała grupa pod sztandarami Obozu Narodowo-Radykalnego. Demonstrowali niezadowolenie z podpisanego porozumienia o współpracy między Pabianicami i Kuzniecowskiem.

Dlaczego?

- Jest to miejscowość, którego honorowymi obywatelami są Bandera i Szuchewycz, którzy przewodzili mordowaniu naszych rodaków – usłyszeliśmy od demonstrantów.

Ze spokojem przyglądali się rozwojowi sytuacji policjanci.

Do „narodowców” wyszedł prezydent Grzegorz Mackiewicz. Długo ich przekonywał. Rozeszli się, nim delegacja ukraińska wyszła z Zamku.