Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe zasady w związku z szerzącą się pandemią. Poinformował właśnie, że od soboty cała Polska znajdzie się w czerwonej strefie (powiat pabianicki już w niej jest). Do tego ogłosił, że nie tylko szkoły średnie i wyższe będą działały w trybie zdalnym. Dotyczyć to będzie również szkół podstawowych – klas 4-8.

Kolejną zmianą jest ograniczenie działalności restauracji, pubów i lokali i innych lokali gastronomicznych. Mogą one serwować tylko jedzenie na wynos i dowóz. Stacjonarna ich działalność ma zostać zawieszona.

Ograniczono także liczbę osób mogących brać udział w spotkaniach. Limit wynosi 5.

Premier zalecił również, by osoby powyżej 70 roku życia z domu nie wychodziły, bez uzasadnionej potrzeby.  Seniorzy mogą wychodzić jedynie do pracy, apteki, sklepu czy kościoła.

Zaś dzieci w wieku do 16 r.ż. w godzinach 8.00 - 16.00 będą mogły wychodzić tylko pod opieką dorosłego.

Nowe zasady wchodzą w życie od jutra.

Jeszcze nie wiadomo, jak będą wyglądały obchody Wszystkich Świętych. Niewykluczone, że rząd wprowadzi również w tej kwestii kolejne ograniczenia. Ostateczna decyzja zapadnie w przyszłym tygodniu i zależeć będzie od "krzywej zakażeń".