- Przejścia zostaną przebudowane w dwóch lokalizacjach, a nie w sześciu jak planowaliśmy występując o dofinansowanie, ze względu na to, że żądania wykonawców przekroczyły założony budżet inwestycji – mówi Aneta Klimek, rzecznik prasowy magistratu.

Które inwestycje uda się zrealizować?

Zmodernizowane zostaną cztery przejścia dla pieszych: na skrzyżowaniu ul. Moniuszki i Tkackiej oraz jedno na wysokości posesji ul. Waltera Jankego 8. W zakres prac wejdzie doświetlenie pasów, oznakowanie pionowe i poziome oraz wymiana nawierzchni.

Umowa na modernizację przejścia Moniuszki/Tkacka zostanie podpisana lada chwila, kolejna w połowie grudnia.

Inwestycje będą w formule zaprojektuj i wybuduj. Ich realizacja powinna zakończyć się do końca czerwca 2022 r. Koszt pierwszej (w okolicy SP nr 2) to 275,6 tys. zł (cena zmieściła się w założonej). Druga (przy ul. Jankego) ma kosztować 245 tys. zł. Jej cena uzyskana w przetargu to 189,2 tys. zł. Brakującą kwotę miasto dołoży ze swojego budżetu.

Niewykorzystaną dotację (820 tys. złotych) na przebudowę czterech pozostałych lokalizacji przy skrzyżowaniach ulic: Moniuszki/Sienkiewicza, Moniuszki/Wyszyńskiego/Targowa, Waltera Jankego/Świetlickiego/Bugaj i Waltera Jankego 50 miasto musi zwrócić. 

Przetargi na modernizację tych miejsc ogłaszano trzy razy. Za każdym razem oczeksiwania oczekiwania potencjalnych wykonawców były zbyt wysokie.

- Gdybyśmy chcieli zrobić inne przejścia przyjmując kwotę z przetargów, kosztowałoby to 1,9 mln zł. W związku z tym miasto musiałoby dodatkowo wydać z własnego budżetu ok. 1,1 mln zł – dodaje rzeczniczka.