W konkursie architektonicznym wzięło udział 16 projektów wykonanych przez studentów Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej.
Wczoraj w Zamku ogłoszono wyniki i wręczono nagrody (po 1500 zł) oraz wyróżnienia (po 400 zł) laureatom konkursu. W uroczystości uczestniczyli profesorowie z Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej, prezydent Zbigniew Dychto, starosta Krzysztof Habura i inwestorzy. Nagrody przyszłym architektom wręczał Mariusz Misiak, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Opieki Nad Zabytkami Pabianic, które było głównym organizatorem konkursu.
Studenci mieli kilka miesięcy na przygotowanie projektów. To były ich prace semestralne.
- Najtrudniejszy był etap początkowy, gdy powstawała koncepcja – mówi Katarzyna Smulska. - Ten projekt był dla nas inspirujący. Sporą część pracy nad nim, spędziliśmy na szukaniu rozwiązań, zwiedzaliśmy teren z inwestorami.
Zwycięskie projekty przedstawiają śmiałe plany rewitalizacji dla terenów pofabrycznych.
- Założyliśmy, że w centrum zabudowa powinna być gęsta – dodaje Smulska. - W naszym projekcie jest dużo placów miejskich połączonych małymi uliczkami. Jest duża galeria handlowa.
- Staraliśmy się zachować istniejące budowle – mówią Matylda Grabowska i Jacek Lewandowski. - One nas inspirowały. Projekt budowaliśmy na zasadzie kontrastów. I tak z małych uliczek wychodzimy na duże place. Obok siebie są biura i pomieszczenia usługowe. Place zagospodarowaliśmy elementami małej architektury, są tam fontanny, szklane elementy ozdobne.
Wszystkie nadesłane na konkurs prace zostały wystawione w Muzeum w Pabianicach. Wystawę można oglądać do końca listopada.