20–letnia Paula Potorejko od tygodnia jest w Helsinkach, gdzie pracuje z Ville Valo – liderem zespołu rockowego HIM. Do Finlandii zaprosił ją menadżer muzyków. Przez tydzień Paula będzie pomagała promować zespoły rockowe HIM i The 69 eyes na festiwalu Tammerfest. HIM to fińska kapela, najbardziej znana w Europie. Jej lidera – Ville Valo, krytycy nazywają drugim Jimem Morrisonem (legendarnym liderem zespołu The Doors).

– Jestem polskim łącznikiem zespołu HIM – mówi Paula. – Pomagam przy promocjach płyt, spotkaniach z fanami i organizowaniu koncertów.

Przeszła próbę

Wszystko zaczęło się od zwykłego listu do Finlandii.

– Trzy lata temu napisałam do zespołu HIM, że będę bardzo szczęśliwa, gdy pozwolą mi pomagać kapeli – wspomina.

Zgodzili się. Ale Paula była uważnie obserwowana.

– Przez półtora roku musiałam im udowadniać, że nie jestem fanką, która marzy tylko o tym, by się przespać z którymś z muzyków. Dziś mają do mnie zaufanie. Solidnie zapracowałam na to – uważa.

Podczas dwóch koncertów w Polsce zespołem HIM opiekowała się właśnie Paula Potorejko. Organizowała spotkania z fanami fińskich kapel, podpisywanie płyt. Po ostatnim koncercie muzycy HIM zaprosili Paulę do Helsinek na powitanie nowego roku.

– Dużo rozmawiamy o świecie, o życiu – wyjaśnia. – W tej grupie nie ma narkotyków, picia do upadłego. To bardzo mili ludzie. Gitarzysta i basista nie piją i nie palą. Są wyznawcami buddyzmu. Cały zespół traktuje mnie jak przyjaciela.

Jedyna w Polsce

Paula założyła potężny fan klub HIM. Jest w nim 1.500 osób. W Internecie prowadzi stronę zespołu. Piszą do niej wielbiciele kapeli z Grecji, Czech, Łotwy, Litwy, Rosji, Hiszpanii, Danii i Szwecji. Klub wydaje gazetkę HIM Magazin i rozsyła ją fanom.

– Wydałam już 30 numerów naszego miesięcznika – wylicza Paula. – Piszę w nim o planach zespołu, trasach koncertowych i wydawanych płytach. W każdym są ciekawostki, dla fanów są wręcz niedostępne. Ode mnie mają je z pierwszej ręki i zawsze dokładnie sprawdzone.

W Europie są tylko trzy osoby odpowiedzialne za promowanie HIM: Mia w Finlandii, Silke w Niemczech i Paula w Polsce.

Jej sposób na życie

Po studiach Paula chciałaby wyjechać do Finlandii, by zajmować się promocją zespołów muzycznych.

– Studiuję w Wyższej Szkole Marketingu i Biznesu w Łodzi – mówi. – Na studiach uczę się trzech języków. Czwartego, fińskiego, uczę się sama w domu. Dyplom tej szkoły jest honorowany w całej Europie. Myślę, że mam spore szanse na spełnienie marzeń.

Już teraz Paula pisze artykuły o muzykach – w miesięcznikach Fan Magazyn, Bravo, Twist, Viva. Na festiwalu Tammerfest jest korespondentem polskich gazet.

– Wszystko zawdzięczam rodzicom, których bardzo kocham. Oni dla mnie bardzo dużo robią. Gdyby nie mama, tata i siostra, nigdy by tego nie było – uważa dwudziestolatka.

Nowy podopieczny

Podczas wyjazdów do Helsinek Paula poznała Jyrki – lidera zespołu THE 69 EYES. Także tej kapeli pomaga w promocji płyt w Polsce.

– W maju przez trzy dni opiekowałam się Jyrkim – mówi. – Oprowadzałam go po Warszawie, pokazywałam zabytki, puby i dyskoteki. Jyrki wyznał, że nigdy wcześniej nie spotkał się z taką gościnnością, choć koncertował w wielu stolicach Europy.

Festiwal marzeń

– Na festiwalu spotkam się z HIM i THE 69 EYES – planowała przed wyjazdem. – Dla Jyrki wiozę butelkę ulubionej żubrówki. Gdy był w Polsce, rozsmakował się w tym trunku.

Jyrki dostanie też koszulkę z białym orłem. Muzyk ma zamiar wystąpić w niej na scenie. Ville z HIM dostanie materiały o jego kapeli opublikowane w polskich gazetach.

– Nie biorę od nich pieniędzy. Rok temu chcieli mi płacić, ale się nie zgodziłam. Uważałam, że jestem za młoda i nic nie umiałam. A na dodatek nie wiedziałam, jaką sumę podać – przyznaje się.

Dla osób lubiących muzykę zespołu HIM podajemy adres fan klubu:
Official HIM Fan–Club Heartagram Club
Ksawerów, ul. Wschodnia 117 b
fc.himheartagram@hoga.pl