Jak podaje Gazeta Wyborcza, Polski Express ma nieważne pozwolenia na kursy i grozi mu utraty kolejnych oraz widmo wysokiej kary finansowej.
Inspektorzy WITD od dawna z dezaprobatą przyglądają się temu, co się dzieje z autobusami Polskiego Expressu.
- Nie tylko się spóźniają i odwołują kursy - ujawnia Rafał Jankowski, naczelnik wydziału inspekcji. - Kierowcy autobusów często przekraczają dozwoloną prędkość i nie odpoczywają tyle, ile trzeba. Ich rozkłady jazdy nie pasują do polskich dróg.
Raporty inspektorów z całego kraju trafiły do Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji. W tej chwili są analizowane.
- Sprawdzamy, czy Polski Express odwołuje kursy z rozkładu jazdy bez uzasadnionej przyczyny - mówi Maciej Chmielowski z biura prasowego Urzędu. - Jeśli to prawda, rozpoczniemy postępowanie w sprawie naruszenia przez spółkę interesów konsumentów. Grozi jej kara sięgająca nawet 10 proc. ubiegłorocznych przychodów.
Na decyzję UOKiK nie czekał marszałek województwa mazowieckiego i nie przedłużył przewoźnikowi zezwoleń m.in. na kursy z Warszawy do Bydgoszczy i z powrotem. Urzędnicy rozpoczęli też postępowanie, które ma odebrać pozwolenia na liniach ze stolicy przez Toruń i Bydgoszcz do Szczecina i Kołobrzegu.
Firma w ogóle na to nie reaguje. - Wielokrotnie wzywaliśmy Polski Express do złożenia wyjaśnień - mówi Marta Milewska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. - Spółka nie odpowiedziała na żadne z wezwań. Próby kontaktu telefonicznego oraz pocztą elektroniczną też nie przyniosły rezultatu. Nawet wysłaliśmy pracownika wydziału transportu drogowego do biura spółki, ale jego misja zakończyła się fiaskiem.
Wygasające pozwolenia, czyli linie, na które PEX nie ma pozwoleń:

Warszawa - Gorzów Wielkopolski (wygasło 22 stycznia) 
Warszawa - Wrocław - Kudowa Zdrój (22 stycznia)
Warszawa - Płock - Włocławek - Bydgoszcz (24 marca).

Linie, dla których rozpoczęto procedurę cofnięcia zezwoleń:
Warszawa - Płock - Bydgoszcz - Szczecin
Warszawa - Płock - Bydgoszcz - Kołobrzeg
Warszawa - Łódź - Częstochowa - Kraków
Pabianice - Łódź - Częstochowa - Kraków.