- Za wcześnie o tym mówić, bo jesteśmy dopiero w fazie ustaleń na komisjach, jak podejść do tematu budowy basenu – mówi starosta Krzysztof Habura.
A plan jest taki, żeby w tym roku rozpisać przetarg na projekt pływalni przy Zespole Szkół nr 1 przy ul. Piotra Skargi.
- Funkcjonowanie takiego basenu przy szkole średniej kosztowałoby powiat od 100.000 do 200.000 zł rocznie – wyjaśnia starosta.
Na budowę pieniądze pochodziłyby od marszałka województwa łódzkiego, a dokładniej z puli na rewitalizację obszaru, a przy okazji na rozbiórkę starych warsztatów. W sumie jest szansa na 85 proc. dofinansowania. Pieniędzy do podziału na województwo łódzkie marszałek będzie miał dość, bo aż 800 mln zł. Konkurs zostanie rozpisany w pierwszym kwartale przyszłego roku.
- Taki basen może kosztować do 15 mln zł, więc powiat musiałby w ciągu dwóch lat dać z budżetu na jego budowę 2,2 mln zł – wylicza Habura. - To realne.
Miejsca przy szkole jest dość, bo basen i parking będą mogły zająć hektar powierzchni.
- A jak się nie uda z tej puli zdobyć dofinansowanie, to jeszcze jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Będziemy o tym dyskutowali na najbliższej sesji Rady Powiatu – dodaje starosta. - Najpierw musimy mieć projekt i pozwolenie na budowę, żeby móc startować po pieniądze w takich konkursach.