Cały czas mamy bardzo trudną sytuację w szpitalach. Parametry zajętości łóżek zbliżają się do osiemdziesięciu procent i to jest niebezpieczne – mówił Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Nadal obowiązywać będą ograniczenia w handlu. Zamknięte pozostają galerie i wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane.

W placówkach handlowych i innych punktach może przebywać 1 osoba na 20 metrów kwadratowych (dotyczy to sklepów o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych). Chodzi zarówno o supermarkety, jak i o targowiska, czy punkty pocztowe. Takie same ograniczenia obowiązują w miejscach kultu religijnego.

Zamknięte pozostają również salony fryzjerskie i kosmetyczne. Nie mogą działać przedszkola i żłobki. Opieka ma być zapewniona jedynie nad dziećmi, których rodzice zaangażowani są w walkę z Covid-19. Minister wyraził nadzieję na całkowite otwarcie placówek zajmujących się najmłodszymi dziećmi jeszcze w tym miesiącu. Jeśli chodzi o uczniów klas 1-3 to brana jest pod uwagę nauka w formie hybrydowej, czyli cześciowo zdalnie, częściowo stacjonarnie.

Działalność obiektów sportowych jest ograniczona tylko do sportu zawodowego. Nadal nie działają kina, teatry, muzea i baseny.

Obostrzenia będą obowiązywać do 18 kwietnia. Są związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa Covid-19. W przyszłym tygodniu zapadnie decyzja co dalej.