Instrumenty przekazało szkole Towarzystwo Muzyczne im. K. Nicze. Pierwszy akordeon dotarł do Pabianic jeszcze w marcu. Dwa kolejne z dalekich Włoch przyjechały w sierpniu.
Są już nastrojone i czekają na rozegranie.

– To będzie zadanie uczniów, którym je przekażemy – mówi Maciej Ćwikliński, dyrektor szkoły.

Kto dostanie nowiutkie instrument?

– Mamy kilku kandydatów – zapewnia Ćwikliński, sam uczący gry na akordeonie w naszej szkole.

We wtorek prezesi Towarzystwa Bogusława Czyżewska i Hieronim Ratajski oraz Maciej Ćwikliński - dyrektor szkoły podpisali umowę użyczenia akordeonów. Dlaczego taka umowa?

- Głowiliśmy się, jak je przekazać szkole, by koszty były najmniejsze. Przekazanie nieodpłatnie wiązałoby się z dużym podatkiem, którego nie jesteśmy w stanie zapłacić. Najlepszym wyjściem okazała się właśnie umowa użyczenia - wyjaśniają.

Umowa jest na czas nieokreślony, bez wzajemnych zobowiązań finansowych. Konserwacją i strojeniem instrumentów będzie zajmować się szkoła.

Dar pabianiczan dla szkoły muzycznej, czyli akordeony Piagini Master są czarne, błyszczące, z guziczkami z masy perłowej, ważą po 13 kilogramów. Instrumenty przyjechały do Pabianic z miejscowości Castelfidardo, słynącej z produkcji tych instrumentów.

– Firma dała nam na nie 10-letnią gwarancję – dodaje Ćwikliński.

Nasze akordeony są z „górnej półki”. Koszt jednego to 42.000 zł. Pieniądze na nie zebrano dzięki inicjatywie Bożeny Kabzy, farmaceutki i członkini Towarzystwa Muzycznego, która zorganizowała w 2015 koncert pt. "Miłość jest muzyką" i zbiórkę funduszy na akordeony.

– Wiele instytucji złożyło się na te instrumenty – dodaje Hieronim Ratajski, prezes towarzystwa.

Od fundatorów i podczas koncertu charytatywnego zebrano 84.000 zł. Ta kwota wystarczyła na zakup dwóch instrumentów.

- Kolejne 42.000 zł przekazało szkole Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – wyjaśnia prezes Ratajski. - Niech służą młodzieży i spełniają marzenia.

– Instrument tej klasy pozwala konkurować w poważnych imprezach muzycznych. Dadzą uczniom wspaniałe możliwości rozwoju – dodaje Ćwikliński.

Szkoła ma się kim pochwalić: Kamil Streit-Wlaźlak, Maciej Ramisz, Przemysław Czestkowski, Jakub Magier, Bartłomiej Baranowski, Adam Harwat, Krzysztof Moszczyński to akordeoniści, uczniowie naszej szkoły, którzy zdobywają laury na krajowych i międzynarodowych konkursach.