O godzinie 10.00 Irena Anders ma się spotkać z radnymi miejskimi, prezydentem i honorowymi obywatelami naszego miasta.
Godzinę później w Miejskim Ośrodku Kultury przy ulicy Kościuszki rozpocznie się sesja popularnonaukowa z jej udziałem. Będzie to spotkanie otwarte.
Po południu, o godzinie 15.30, Irena Anders ma uczestniczyć w otwarciu wystawy „Pabianiczanie w sowieckich obozach jenieckich” (Muzeum Miasta).

***
Irena Renata Anders (nazwisko pierwotne: Iryna Jarosiewicz, pseudonim sceniczny: Renata Bogdańska) urodziła się w 1920 roku we Lwowie). Artystka rewiowa pochodzenia ukraińskiego, pieśniarka, aktorka, działaczka polonijna w Wielkiej Brytanii. Druga żona generała Władysława Andersa.
Wychowana w rodzinie o tradycjach muzycznych. Studiowała naukę śpiewu i gry na fortepianie we Lwowskim Instytucie Muzyki. Po wybuchu drugiej wojny światowej przerwała studia. Występowała dla polskich żołnierzy 2. Korpusu. Przeszła szlak bojowy z armią Władysława Andersa od Tockoje przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt i Włochy. Po bitwie o Monte Cassino wystąpiła wraz z zespołem na górze klasztornej, gdzie zakończyły się krwawe walki. To ona po raz pierwszy zaśpiewała piosenkę "Czerwone maki na Monte Cassino".
Po wojnie mieszkała w Wielkiej Brytanii. Współpracowała z Marianem Hemarem i Feliksem Konarskim. Występowała przed Polonią w Wielkiej Brytanii, Francji i Izraelu oraz rozgłośniach radiowych BBC i Radio Wolna Europa.
Od 1948 roku była żoną generała Władysława Andersa.
Jest odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Dziś mieszka w Londynie.