Na lotnisku w Teodorach koło Łaska (18 km od naszego miasta) będą stacjonować myśliwce F-16, które polska armia kupi w USA.

- 16 z nich przyleci w 2006 roku - mówi Jacek Pałuszyński, burmistrz Łaska. - Docelowo będzie ich 3 razy więcej.


Będzie praca

W 32. Bazie Lotniczej trwają przygotowania. Budują nowoczesne stanowiska obsługi F-16. 250 mln zł na rozbudowę lotniska da pakt NATO, resztę (63 mln zł) - rząd polski.

- Zatrudniamy wysokiej klasy specjalistów - wylicza burmistrz. - Walczymy o utworzenie 300-osobowej bazy NATO. To dałoby rozwój miastu i szansę na wiele miejsc pracy, chociażby przy budowie mieszkań dla lotników.


Letnicy kręcą nosami

Z rozbudowy lotniska nie cieszą się mieszkańcy wsi Rokitnica i Ldzań. Na huk samolotów skarżyli się od wielu lat, gdy w Teodorach startowały i lądowały radzieckie maszyny MIG-21. Skarżyli się także letnicy, którzy mają tu działki.

- Znowu będą hałasować o świcie i w nocy - denerwuje się właścicielka domku letniskowego w Ldzaniu.

- Krowy mleka nie dawały, jak te lotniki tak hałasowały - dodaje kobieta ze wsi Morgi.

- Jak oni tu bazę urządzą, to trzeba będzie działki sprzedać - dodaje letnik z Rokitnicy. - Kiedy w osiemdziesiątych latach latali na migach, to tu nie można było wytrzymać.

Teraz w Teodorach piloci trenują na iskrach.

- Hałasowały tylko dopalacze rozruchowe w myśliwcach mig - tłumaczy burmistrz Pałuszyńki. - F-16 nie robią takiego huku. Zresztą nad niebem Ldzania i Rokitnicy nie będą latać. Polecą nad wsią Mauryców.