Witold Pyrkosz – aktor teatralny i filmowy – przyjechał do Pabianic, by promować swoją biografię „Podwójnie urodzony”. Mówił o swoim życiu, pracy, odpowiadał na pytania fanów i... nieustannie żartował.
– Długo zbierałem się, by spisać swoje wspomnienia – opowiadał aktor. – Książka przeszła ostrą cenzurę, szczególnie w domu.
„Dlaczego taki tytuł biografii?” – ciekawiło czytelników.
Aktor urodził się 24 grudnia 1926 roku w Krasnymstawie.
– Miesiąc po narodzinach mama zawiozła mnie do babci, do Lwowa. Babka wpadła na pomysł, by zmienić datę mojego przyjścia na świat na 1 stycznia 1927 – żebym nie musiał iść wcześniej do wojska – wspominał Pyrkosz. – „Dzięki” tej zmianie rok później poszedłem na emeryturę.
Miłośników twórczości Pyrkosza szczególnie interesowała jego rola w serialu M jak Miłość.
– Powiedziano nam, że będziemy kręcili 10 pilotażowych odcinków. Tych 10 odcinków przeciągnęło się już do 10 lat pracy nad serialem – mówił.
Pyrkosz zdradził pabianiczanom, że nigdy nie lubił uczyć się na pamięć, a że praca aktora wymaga przyswajania sobie niezliczonej ilości tekstów, musiał nauczyć się „kombinować”.
– Kartkę z tekstem trzeba po prostu dobrze ukryć. Sposoby są różne, zależnie od sceny. Gdy w M jak Miłość moja filmowa żona myła naczynia, a ja miałem je wycierać, na brzegu jednego z talerzy zapisałem cały swój tekst – śmiał się aktor.
W innej scenie szedł przez sad i rozmyślał. Monolog, jaki miał zaraz wygłosić, był długi, dlatego na jednej z jabłonek, przy której się zatrzymał, przyczepił kartkę z tekstem.
Rola "Wichury" w Czterech pancernych i psie K. Nałęckiego zrodziła do dziś znaną anegdotę. "Pyrkosz, pyrkosz i nie jedziesz" – mówi Pieczka do Pyrkosza, który odpowiada – "bo mi pieczka zgasła".
Aktor nie unikał odpowiedzi na pytania dotyczące jego życia prywatnego. Wraz ze swoją żoną, 6 kotami i 6 psami mieszka na wsi niedaleko Warszawy.
– Koszę trawę, karmię zwierzęta, sadzę kwiaty – żyją jak zwyczajny człowiek – mówił.
Czasem mylą go z Lucjanem Mostowiakiem z M jak Miłość, ale on się nie obraża.
– To tylko dowód na to, jak bardzo ten serial jest popularny – podsumował.
Spotkanie z Witoldem Pyrkoszem zorganizowane zostało dzięki działaniom pabianickich, dyskusyjnych klubów książki. Wybitny aktor gościł u nas 15 października w Galerii ex Libris Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. św. Jana 10.

* * *

Witold Pyrkosz – aktor teatralny i filmowy. Niezapomniany Pyzdra z Janosika, Wichura z Czterech pancernych i psa, Balcerek z Alternatyw 4, Duńczyk z filmów Vabank i Vabank 2 , senior rodu Mostowiaków z M jak Miłość. Laureat Telekamer, Superwiktora i Złotych spinek.