18 grudnia przed kościołem Najświętszej Maryi Panny odbyła się po raz pierwszy miejsko-powiatowa wigilia. Jak na wigilię przystało, nie zabrakło poczęstunku. Przygotowano porcje dla 1000 osób. Były pierogi z kapustą i grzybami od fundacji My Kochamy Pabianice. Restauracja Willa Impresja upiekła ciasta. Restauracja Salem ugotowała zupę grzybową z kaszą.

Wigilia miejsko-powiatowa przed kościołem Najświętszej Maryi Panny

Radni rozdawali sianko, opłatek, a dzieciom słodycze. Spotkanie uświetniły kolędy i pastorałki wykonane przez dzieci z przedszkoli miejskich nr 4, 10 i 11, „Diamentów” z Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz Centrum Seniora. Atrakcją były alpaki z Dobronianki. Pabianiczanie robili sobie zdjęcia z puchatymi czworonogami i mogli je nakarmić.

Wigilia miejsko-powiatowa przed kościołem Najświętszej Maryi Panny

Niespodziankę dla mieszkańców przygotowali również strażacy z komendy PSP. Zorganizowali loterię, w której fantami były czujki czadu. Losowanie prowadził zastępca komendanta, mł. bryg. Jacek Karcz.

Po godzinie 15.00 na kościelnym placu pojawili się arcybiskup Grzegorz Ryś oraz biskup ewangelicki Jan Cieślar, którzy patronowali niedzielne wydarzenie. 

Wigilia miejsko-powiatowa przed kościołem Najświętszej Maryi Panny 

Wraz z radnymi złożyli obecnym życzenia świąteczne.

- Jest tak ciepło, że będę mówił krótko – rozpoczął żartem abp Grzegorz Ryś. - To, że król chwały przychodzi, to jest jasne. Pytaniem jest, czy zostaną otwarte mu bramy, czy będzie miał gdzie wejść. Dobrze wiemy, czytając ewangelię, był z tym kłopot i Pan Jezus musiał urodzić się w stajni. Dlatego od siebie i księdza biskupa Jana chcemy wam życzyć, żebyście otworzyli panu Jezusowi bramy, czyli serca. Najważniejszą bramą do ludzkiego serca jest wolność. Pan Bóg nie chce wchodzić do nas bez naszej zgody. Inną rzeczą jest, że my nie potrafimy mu otworzyć tych drzwi bez jego pomocy i łaski. Żeby to wejście do was faktycznie oznaczało w waszym życiu zmianę, bo tam, gdzie Jezus się rodzi, tam dokonują się wielkie rzeczy.

Kilka słów dodał również biskup Cieślar.

- Cieszmy się z ostatnich chwil adwentu i radosnego oczekiwania. Błogosławionych, zdrowych i radosnych świąt.

Księża wraz z mieszkańcami odmówili modlitwę Ojcze Nasz i podzieili się opłatkiem. Harcerze z Hufca ZHP Pabianice przekazali na ręce prezydenta oraz starosty Betlejemskie Światełko Pokoju. 

Wigilia miejsko-powiatowa przed kościołem Najświętszej Maryi Panny

Ponadto do kilkudziesięciu, potrzebujących rodzin, wskazanych przez Miejskie Centrum Pomocy Społecznej zostały dostarczone paczki żywnościowe.

Organizatorami wigilii były Urząd Miejski oraz Starostwo Powiatowe.