28 kwietnia kończy się sprzedaż węgla przez samorządy w ramach preferencyjnego zakupu na dotychczasowych zasadach. Po nowelizacji przepisów od maja nastąpią zmiany w programie dystrybucji.

Pabianice były jednym z pierwszych samorządów w regionie, które odpowiedziały na apel rządu i włączyły się w zakup tańszego węgla dla mieszkańców. Przyjmowaniem, weryfikacją wniosków oraz opłatami zajął się Urząd Miejski, a dystrybucją Zakład Energetyki Cieplnej. Przyjmowanie wniosków zaczęło się 4 listopada ubiegłego roku. Z początkiem grudnia nastąpiły odbiory pierwszej dostawy węgla z ZEC.

- Było to niełatwe zadanie, ale jesteśmy dumni, że podołaliśmy – powiedział podczas piątkowej konferencji prezes ZEC Krzysztof Mondzelewski. - W ostatnim dniu pierwotnie ustalonego terminu możemy podsumować, że ilość węgla, która została, stanowi tylko 5 procent tego, co do nas sprowadzono.

W sezonie grzewczym 2022/2023 jedno uprawnione gospodarstwo domowe mogło kupić na preferencyjnych warunkach łącznie 3 tony węgla za 1.970 zł za tonę.

- Do Urzędu Miejskiego złożono łącznie 2105 wniosków, z czego 1764 rozpatrzono pozytywnie, 29 odrzucono, a 312 wnioskodawców zrezygnowało – wyliczał wiceprezydent Marek Gryglewski.

Na podstawie złożonych wniosków miasto zamówiło w Polskiej Grupie Górniczej ok. 2,6 ton węgla z trzech polskich kopalni.

Z zakupu preferencyjnego paliwa stałego skorzystały 1764 gospodarstwa domowe: w 2022 – 507, w 2023 – 1220, reszta zamówień jest w trakcie realizacji. Najchętniej kupowano ekogroszek, kostkę, orzech i groszek II. Sprzedano 2580 ton węgla.

Do końca kwietnia opłacone zamówienia zostaną zrealizowane, z wyjątkiem kilku osób, które z przyczyn losowych nie mogły odebrać i zrobią to na początku maja. Można przyjąć, że dziennie ZEC wydawał średnio ok. 60-70 ton węgla, dla ok. 40-50 gospodarstw. Najwięcej w styczniu i lutym - od 108 do 128 ton węgla dziennie.

- Były okresy bardzo „gorące”, gdzie ilość wydań sięgała nawet 100 w ciągu ośmiu godzin pracy Zakładu. Były też takie dni, gdzie było ich mało lub wcale – dodał prezes Mondzelewski.

Nowelizacja przepisów przedłużyła sprzedaż węgla przez samorządy. Osoba fizyczna reprezentująca uprawnione gospodarstwo domowe będzie mogła zakupić węgiel bez limitu, w dowolnej gminie prowadzącej sprzedaż końcową.

Na placu Zakładu Energetyki Cieplej zostało jeszcze 130 ton opału różnej frakcji: groszek II (ok. 80 t), orzech (ok. 30 t), ekogroszek (ok. 20 t) i kostka (są to zamówienia nieodebrane i resztki dostaw). Cena wynosi 1.800 zł brutto za tonę.

- Cenę sami ustaliliśmy. Dotychczasową obniżyliśmy o koszty dostawy, ponieważ węgiel mamy już na placu – wyjaśnił prezydent Mackiewicz.

Wniosek o zakup preferencyjny węgla od 4 maja będzie można złożyć papierowo w Urzędzie Miejskim przy ul. św. Jana 4 (Referat Programów Priorytetowych w Wydziale Inwestycji Miejskich, pok. 20). Wzór wniosku, kryteria i procedura realizacji zamówienia pozostają bez zmian. Sprzedaż będzie prowadzona w kolejności zgłoszeń, do wyczerpania węgla, który pozostał na placu. Zasady odbioru pozostaną takie same, jak dotychczas.

- Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w realizację tego programu. Z głosów, które do nas docierają z gmin ościennych, jesteśmy stawiani na wzór, bo tak dobrze poradziliśmy sobie z tym zadaniem – chwalił Grzegorz Mackiewicz. - Mam nadzieję, że było ono incydentalne i rząd polski nie będzie potrzebował naszej pomocy w następnym roku. Liczymy, że wszystko wróci do normy, a węgiel będzie dystrybuowany przez składy węglowe, które są do tego przygotowane.