Spotkanie "Nasza przyjazna przestrzeń" to pomysł fundacji 2035, która zajmuje się osobami starszymi i Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS. Pierwsze warsztaty były w piątek w kawiarni Deja vu przy ul. Narutowicza 5.

- Rozmawiamy z seniorami o tym, jak przygotować miasto do starzenia społeczeństwa - mówi Magdalena Poulain z Fundacji 2035. - To ważne, bo według prognoz w 2035 roku będziemy dzielić przestrzeń pół na pół z osobami 60+.

Będzie cykl czterech spotkań. Seniorzy mogą na nich zgłaszać swoje potrzeby. Dowiedzą się, jak działa budżet obywatelski i lokalna inicjatywa. Przedstawicielem władz miasta na spotkaniu była radna Renata Uznańska-Bartoszek, członek fundacji 2035 i latarnik Cyfrowej Polski.

- Bardzo częstym problemem, jaki seniorzy zgłaszali na spotkaniach w innych miastach, były za małe i nieczytelne rozkłady jazdy, brak miejskich toalet - dodaje.

Na kolejnych spotkaniach pabianiczanie wybiorą się na spacer po mieście i wskażą, co jest dla nich niebezpieczne i wymaga zmiany.

Przez kolejne pół roku seniorzy będą mogli liczyć na pomoc fachowców przy realizacji swoich pomysłów. Podpowiedzą, jak napisać wniosek i pomogą załatwić formalności.

Ci, którzy chcą wziąć udział w spotkaniach, mogą przyjść w najbliższy piątek o 11.00 do kawiarni Deja vu.