Do Pabianic przyjeżdżają po narkotyki ludzie z Bełchatowa. W mieście jest pełno melin. Ludzie tutaj potrzebują wsparcia – mówi Dobromir Makowski z fundacji Młodzi dla Młodych (jego historię opisaliśmy TUTAJ).

Dotąd działali przy Piotra Skargi. Od tygodnia otwarta jest już nowa siedziba, w do niedawna niszczejącym budynku po zakładach poligraficznych przy ul. Poprzecznej 19/21 (o niezwykłym remoncie pisaliśmy TUTAJ). Co oferuje mieszkańcom Chrześcijańskie Centrum Rampa?

Codziennie w godzinach 16.00-19.00 w Rampie udzielane jest wsparcie uzależnionym, bezdomnym, wykluczonym społecznie. Można dowiedzieć się, jaką terapię zacząć, gdzie są meetingi dla alkoholików i jak działają grupy wsparcia. Porad udzielają pracownicy Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta, a także osoby, które same doświadczyły nałogów i były na życiowym zakręcie. Teraz działają w Rampie, pomagają przy remoncie, rozmawiają z uzależnionymi.

W każdą niedzielę w Rampie będą też spotkania dla wierzących i poszukujących (godz. 15.00). Swoją historią podzielą się osoby, które wyszły z uzależnień. Ten, kto pojawi się wtedy w Rampie, ma zyskać nową motywację do życia. Planowane są też koncerty i wizyty specjalnych gości.

Na ukończeniu jest siłownia, która będzie dostępna dla wszystkich i klub młodzieżowy, gdzie będzie można spędzać czas po szkole, rozerwać się, pograć w cymbergaja.

Największe wyzwanie, jakie postawili sobie twórcy Rampy, to hostel dla podopiecznych fundacji. Kto znajdzie w nim kąt? Jak wyjaśnia Makowski, będzie on działał dwutorowo. Ludzie potrzebujący pomocy i zmiany będą mogli zamieszkać w Rampie, a następnie rozpocząć terapię. Drugie zadanie hostelu to pomoc osobom, które wyszły już z uzależnienia. Mieszkając w budynku przy Poprzecznej, będą realizować „Program Odzyskiwania Codzienności”, który proponuje fundacja. Znajdą pracę i wrócą do normalnego życia, co nie zawsze jest proste. Obecnie 9 mężczyzn, którym pomaga fundacja, mieszka w hostelu przy Eichlera. To głównie oni remontowali Rampę. W przyszłości będą dbać o siedzibę i pomagać.