– To skandal, że wywóz śmieci zdrożał dwa razy – zdenerwował się Czytelnik z ulicy Jutrzkowickiej. – Zamiast wrzucać śmieci do własnej puszki, będziemy z sąsiadami popiół wywozić na pola, a odpadki podrzucać do kontenerów w centrum.
Rzeczywiście, w zeszłym roku za wywiezienie jednego pojemnika 120–litrowego śmieci, w Pabianicach płaciliśmy 4,36 zł. Dziś ta sama usługa kosztuje 7,48 zł.
– Podwyżkę ceny spowodowała wyższa o 500 procent stawka z tytułu składowania odpadów komunalnych, naliczana przez Urząd Marszałkowski – tłumaczy Wacław Przybylski, kierownik oddziału spółki Eko–Region.
– Pabianice i tak mają taniej, bo to duży odbiorca, a na dodatek miasto jest udziałowcem w naszej spółce.
W Polsce ceny za wywiezienie
120–litrowego pojemnika wahają się od 16 do 24 zł. Mieszkańcy Ksawerowa, Konstantynowa i gminy Pabianice płacą 9,35 zł, a pozostałych gmin 11–12 zł.
Z terenu Pabianic śmieci może wywozić aż 8 firm, ale oprócz Eko–Regionu działają u nas tylko trzy. Remondis za 120–litrowy pojemnik pobiera opłatę 10 zł, Bracia Strach 11 zł, a Czystość 10,50 zł.
Z powodu podwyżki cen coraz więcej mieszkańców prywatnych domów, w Pabianicach, gminie Ksawerów i gminie Pabianice zmienia umowy w Eko–Regionie na wywóz śmieci.
– Zamiast opróżniać im pojemnik co tydzień, jak było do tej pory, chcą byśmy teraz robili to raz, dwa razy w miesiącu – wyjaśnia. – Co zamierzają robić z pozostałymi śmieciami, nie wiem. Dla ekologii miasta jest to niepokojące, bo z roku na rok śmieci przybywa.
W 2007 roku pabianiczanie wyrzucili 30.162 tony odpadków, a rok wcześniej około 27.000. Według statystyk Głównego Urzędu Statystycznego miesięcznie Polak mieszkający w mieście produkuje 160 litrów śmieci. W Pabianicach najwięcej odpadów wyrzucają mieszkańcy spółdzielni mieszkaniowej – każdy lokator produkuje ich aż 220 litrów. Tak wynika z obliczeń Eko–Regionu. To dlatego, że do spółdzielczych kontenerów nielegalnie pod osłoną nocy dorzucają swoje brudy właściciele prywatnych domów i szwalni.
– Na to nie ma sposobu. Jak nie wrzucą do naszych kontenerów, to porzucą gdzieś w lesie – spokojnie odpowiada Przybylski.
Może problem tkwi w tym, że tylko 75 proc. mieszkańców prywatnych domów ma podpisane umowy na wywóz śmieci.
– Wydałem polecenie Straży Miejskiej, by sprawdziła, kto nie płaci za wywóz śmieci. Taki obowiązek mają wszyscy mieszkańcy – mówi prezydent Zbigniew Dychto.