Ruszyły pierwsze e-usługi CEPiK. Możesz sprawdzić dowolny samochód i autobus zarejestrowany w Polsce. Te e-usługi wykorzystują dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów: Historia Pojazdu i Bezpieczny Autobus, których wykonawcą jest Centralny Ośrodek Informatyki.
Z usług można korzystać poprzez strony: www.bezpiecznyautobus.gov.p i www.historiapojazdu.gov.pl
 
Historia Pojazdu i Bezpieczny Autobus to pierwsze e-usługi uruchomione w ramach projektu CEPiK 2.0, którego wykonawcą jest Centralny Ośrodek Informatyki. COI było odpowiedzialne za ich zaprojektowanie oraz wykonanie. Usługi zostały zrealizowane zgodnie z metodologią User Centred Design, która zakłada stawianie użytkownika w centrum procesu projektowego, zbadania jego potrzeb i oczekiwań, i zbudowania usługi, która będzie dla niego intuicyjna i czytelna.
Możemy sprawdzić każdy autobus nie tylko w domu na swoim komputerze, ale również w miejscu zbiórki przed wycieczką przez telefon komórkowy czy tablet.
 
Mimo, że usługi wyglądają prosto i skromnie, opierają się na bardzo zaawansowanej technologii, która zapewnia wysoką wydajność usług - usługi przetwarzają dane kilkudziesięciu milionów pojazdów. Aplikacja zapewnia jednocześnie maksymalne bezpieczeństwo danych zgromadzonych w ewidencji.
 
Warto zaznaczyć, że dostęp nie wymaga logowania, zakładania profilu zaufanego, czy składania wniosku.
 
Historia Pojazdu pozwala sprawdzić podstawowe informacje o pojeździe, który planujemy kupić. 
Dzięki usłudze można sprawdzić m.in.:
  1. czy pojazd ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
  2. czy ma ważne obowiązkowe badanie techniczne,
  3. jaki stan licznika odnotował diagnosta podczas badania technicznego (informacje o stanie licznika są gromadzone w ewidencji od 2014 r.),
  4. dane techniczne pojazdu, takie jak moc silnika czy rodzaj paliwa,
  5. liczbę właścicieli pojazdu oraz czy jest to osoba fizyczna, czy firma lub organizacja,
  6. czy nie został oznaczony w ewidencji jako kradziony.
 
Wystarczy podać trzy dane na stronie serwisu www.historiapojazdu.gov.pl, które można uzyskać od właściciela lub sprzedawcy:
  1.  unikalny numer pojazdu nadawany przez producenta - VIN,
  2. datę pierwszej rejestracji pojazdu
  3. numer rejestracyjny,
 
Bezpieczny Autobus pozwala sprawdzić w internecie informacje o autobusie lub autokarze, którym planowana jest podróż lub którym codziennie jeździmy do pracy lub szkoły. 
 
Wystarczy podać numer rejestracyjny autobusu na stronie serwisu www.bezpiecznyautobus.gov.pl , aby uzyskać dostęp do informacji, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo podróży. Usługa nie zastąpi kontroli przeprowadzanej przez Policję lub Inspekcję Transportu Drogowego, która dokonuje bezpośredniego sprawdzenia na miejscu zarówno pojazdu, jak i kierowcy. Umożliwi jednak wstępną weryfikację stanu autobusu. Autobus bez ważnego przeglądu technicznego i ubezpieczenia OC nie powinien poruszać się po drodze.
 
Źródło: coi.gov.pl