Rozpoczęły się zajęcia Uniwersytetu III Wieku. Pierwszy wykład miał prof. Jan Berner. Przez godzinę mówił o raku piersi, operacjach i profilaktyce. Podpierał się zdjęciami, które studenci oglądali w powiększeniu na ścianie.

Na uniwersytet zapisało się 80 osób. Za rok nauki każdy zapłaci 70 zł.

- Może rozłożą nam na raty i będziemy płacić za semestr - mówi Anna Grodecka, słuchaczka Uniwersytetu III Wieku.

Spotkania zaplanowano raz na 2 tygodnie. Po nowym roku powstaną jeszcze sekcje tematyczne.

- Wykłady będą prowadzić naukowcy z tytułami naukowymi - zapewnia Radosław Żurawski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury. - Natomiast uczestnikiem zajęć może być każdy. Wykształcenie nie jest ważne. Wystarczą tylko chęci.

Na Uniwersytet III Wieku można zapisać się w MOK przy ul. Kościuszki 14.

***
Dlaczego tu przyszli

Alicja Czyżewska:
- Chcę odświeżyć wiadomości i spotkać się z ludźmi. Interesuje mnie literatura, historia, nie tylko poszerzanie wiedzy o zdrowiu.

Mirosława Wadowska:
- To taka odskocznia od codzienności. Chciałabym posłuchać wykładów z wielu dziedzin, nawet o polityce. Trochę wypełnić czas.

Eugeniusz Kłodas:
- W młodym wieku nie było czasu na dokształcanie. Była rodzina, praca, dzieci. Dopiero dziś mogę spełnić marzenie młodości i uczestniczyć w zajęciach uniwersytetu.

Henryka Kłodas:
- Z mężem jesteśmy zainteresowani zajęciami przyrodniczymi, krajoznawczymi. Oczekujemy wykładów o tym, jak zdrowo i długo żyć.

Anna Grodecka:
- Przez wiele lat uczęszczałam na zajęcia łódzkiego Uniwersytetu III Wieku. Podobały mi się zajęcia w grupach. Nawet dopłacałam dodatkowo do sekcji języka angielskiego. Znikają kompleksy i łatwiej jest się uczyć, gdy w grupie są ludzie w moim wieku. Interesuje mnie też historia sztuki.

Aleksander Grodecki:
- Uniwersytet III wieku poznałem od kuchni, gdy prowadziłem w telewizji łódzkiej program „Nie tylko wspomnień czar". Często moimi gośćmi byli wykładowcy. To oni zachęcili mnie do udziału w takich zajęciach. Teraz jestem na emeryturze i mam czas na takie spotkania. Chciałbym znaleźć się w sekcji plastycznej i malować.