W Pabianicach od kilku lat w organizację obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych angażują się stowarzyszenie Rowerowe Pabianice, strażacy z komendy PSP oraz policjanci komendy powiatowej. Z tej okazji odbywa się rajd rowerowy. 

W niedzielne przedpołudnie około 20 osobowa grupa cyklistów zebrała się przy pływalni MOSiR-u. Zrobiła rundkę po Bugaju, następnie ulicą Kopernika ruszyła w kierunku centrum Pabianic i drogami rowerowymi dojechała do skrzyżowania ul. Ostatniej i Łaskiej. Meta rajdu nie była przypadkowa. Nieopodal, na przejściu dla pieszych przecinającym torowisko tramwajowe, 7 listopada zginęła 82-letnia kobieta. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

- Poprzez to cykliczne wydarzenie upamiętniane są osoby, które straciły życie na drogach, zarówno piesi, rowerzyści, jak i kierowcy – powiedział Robert Manios, współorganizator wydarzenia. - Chcielibyśmy dotrzeć w ten sposób do mieszkańców powiatu, uczestników ruchu drogowego z przekazem i refleksją, aby zwracali uwagę na to, co dzieje się dookoła, bo życie mamy jedno.

Jak pokazują policyjne dane, w 2022 roku na polskich drogach doszło do ok. 21 tys. wypadków, w których życie straciło 1896 osób.

- Niestety, to miejsce zapisało się w tegorocznych, tragicznych statystykach. Należy pamiętać, że jest to również tragedia dla bliskich tej osoby i uczestników tego zdarzenia - dodał Robert Manios.

Po chwili ciszy ku pamięci ofiar, przedstawiciele Rowerowych Pabianic zapalili przy torowisku dwa symboliczne znicze (w tym jeden w imieniu klubu rowerowego "Wigor") i zawiesili na barierce symboliczny „nekrolog”.

Zwieńczeniem rajdu było przekazanie wiceprzewodniczącemu Rady Powiatu Arkadiuszowi Jaksie postulatów dotyczących poprawy bezpieczeństwa w miejscach newralgicznych, przejściach dla pieszych i przejazdach rowerowych.

Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych obchodzony jest w Polsce od 2016 roku. Główne obchody organizowane są w miejscowości Zabawa koło Tarnowa m.in. przy Pomniku Ofiar Wypadków Drogowych „Przejście”. Ważnym elementem uroczystości jest zapalenie symbolicznego światła przed pomnikiem oraz posadzenie Drzewa Pamięci. Ponadto, organizowane są uroczystości kościelne, spotkania z rodzinami ofiar, koncerty, seminaria naukowe.