– To nie jest ostateczny wynik – zastrzegła Agnieszka Owczarek, prezeska spółki. – To jest pierwsza wersja sprawozdania. Biegły rewident ma do końca kwietnia czas na badanie stanu finansów szpitala.

Wynik finansowy to 1.470.871 zł na plusie. Taką kwotą pochwalono się dziś podczas konferencji prasowej w PCM przy ul. Jana Pawła II

Zysk ucieszył prezydenta Grzegorza Mackiewicza.

– Szpital potrzebuje spokoju, a zarząd robi wszystko, by utrzymać dodatni wynik finansowy – stwierdził prezydent.

Zapewnił, że nasz szpital znajdzie się w sieci szpitali Ministerstwa Zdrowia, co zapewni mu finansowanie ze środków publicznych.

Co PCM zrobi z takim zyskiem?

– O tym zadecyduje Rada Nadzorcza PCM – mówi prezes Owczarek. – Zyski w latach ubiegłych były przekazywane na kapitał zapasowy.

Kierownictwo szpitala chciałoby wykorzystać te pieniądze na modernizację oddziału ratunkowego.

– Budowa lądowiska dla helikopterów i modernizacja SOR-u to koszt około 7 mln zł – wylicza prezeska. – My musimy wyłożyć na ten projekt 15 procent, by dostać dotację z Ministerstwa Zdrowia.

Pabianickie Centrum Medyczne w ciągu ubiegłego roku "przeszło" aż 40 kontroli. Byli tu kontrolerzy sanepidu, Państwowej Inspekcji Pracy, Urzędu Marszałkowskiego, WFOŚ, NFZ-u.

– Ocena była pozytywna – informuje dr Dorota Jędrzejczyk-Okońska, dyrektorka ds. medycznych.

PIP badała np. wykorzystanie urlopów pracowniczych. Dopatrzyła się, że 43 osoby nie wykorzystały "wolnego" w 2016 r.

– Chodziło o 5 pielęgniarek, które miały do wykorzystania od 1 do 13 dni urlopu – ujawnia dyrektorka Okońska. – Pozostałe osoby to pracownicy administracyjni. Wszystko zostało już uregulowane.

Szefowe przyznały, że wynagrodzenie pielęgniarek nie jest wystarczające. Chętnie przeznaczyłyby zysk na podwyżki nie tylko dla pielęgniarek i położnych, ale i dla fizjoterapeutów, laborantów.

Dowiedzieliśmy się też o zmianach personalnych. Doktor Janusz Hass nie jest już pracownikiem PCM. Pełniącym obowiązki kierownika oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej został Jarosław Dominiak.

Prawdopodobnie w połowie kwietnia będzie otwarta pracownia rezonansu magnetycznego.