PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zakończyły najważniejszą część modernizacji trasy Skierniewice - Warszawa. Po nowych torach pociągi jadą około pół godziny krócej. W grudniu czas przejazdu z Łodzi do Warszawy skróci się jeszcze bardziej.
 
- Od nowego rozkładu na trasie kursują 22 pociągi – czas przejazdu najszybszych pięciu to ok. 1 godzina 30 min. 13 pociągów jedzie w czasie nie dłuższym niż 1 godzina 45 min – informuje Maciej Dutkiewicz z PKP. - Nowe tory, na najbardziej obciążonym ruchem kolejowym odcinku, pozwoliły również na poprawę punktualności składów z i do: Warszawy, Łodzi, Skierniewic, Żyrardowa, Katowic. Odcinek Grodzisk Mazowiecki – Warszawa jest kluczowym fragmentem nowych szybkich połączeń z Warszawy m.in. do Katowic, Krakowa i Wrocławia.
 
Przebudowano na trasie Warszawa – Skierniewice około 100 km torów. Modernizacja objęła również wymianę 86 rozjazdów i rozwieszenie 125 km sieci trakcyjnej. Położono już ponad 170 tysięcy nowych podkładów. 
 
- Ostatni etap prac obejmuje 13 km odcinek Żyrardów - Grodzisk Mazowiecki. Budowane są nowe tory i cztery perony w Międzyborowie i Jaktorowie. W ubiegłym roku zakończyła się już instalacja nowego systemu sterowania ruchem – wylicza Dutkiewicz.
 
Efektem modernizacji na trasie Warszawa – Skierniewice będzie kolejne skrócenie czasu przejazdu pociągów. Podróż z podziemnej stacji Łódź Fabryczna do Warszawy Centralnej potrwa 70 minut. Pociągi będą kursować z prędkością 160 km/h.