- Chciałbym zrobić remont obiektów na Lewitynie - mówi prezydent Zbigniew Dychto. - Nie musimy tego robić w tym roku, ale Mistrzostwa Europy Modeli Pływających są do tego okazją.
Lewityn to tereny, nad którymi nadzór ma Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Od lat nie było tutaj remontów.
- Nadzór budowlany wydał decyzję o natychmiastowym remoncie budynku, w którym jest restauracja - mówi prezydent.
Naprawić trzeba taras i schody przy Turkusie. Rozebrać trzeba dawne trybuny, na których dziś zbierają się młodzi mieszkańcy Bugaju, żeby wypić piwo.
- W wodzie są zatopione butelki po alkoholu, mnóstwo śmieci, a nawet wózki i koszyki z pobliskiego marketu - mówi prezydent. - Chciałbym to oczyścić, dlatego występujemy o pieniądze do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.
Podczas zeszłotygodniowych obrad komisji gospodarki komunalnej Rady Miejskiej była mowa, że na urządzenie mistrzostw modeli pływających jest potrzebne 800.000 zł. Teraz okazuje się, że prezydent chce te pieniądze wydać także na remont obiektów na Lewitynie.
- Poprosiłem inną osobę o zrobienie drugiego kosztorysu. I teraz wyszło 500.000 zł - tłumaczy Dychto. - Nic nie jest jeszcze przesądzone.
19 czerwca na wodach Lewitynu rozpoczną się Mistrzostwa Europy Modeli Pływających  Organizatorem jest Liga Obrony Kraju. Patronat nad mistrzostwami objął Bronisław Komorowski (marszałek Sejmu) i Waldemar Fisiak (marszałek Sejmiku Wojewódzkiego). Już wiadomo, że zawodnicy zamieszkają w szkole (zamienionej na hotelik), działacze - w hotelu Max, a sędziowie - w hotelu Piemont. Natomiast nadal nie wiadomo ile pieniędzy na zorganizowanie zawodów dadzą nam LOK i Ministerstwo Sportu. Nie policzono jeszcze ile na wyda pabianicki Urząd Miejski.