Nowego wyrazu nabiera Stare Miasto. Między starymi kamienicami rosną nowoczesne budynki. Błyskawicznie wyrósł dwupiętrowiec na ulicy Warszawskiej - w pobliżu skrzyżowania z ulicą Poprzeczną. Jest prawie gotowy. Robotnicy zdemontowali rusztowanie wokół budynku mieszkalno-usługowego przy ul. Warszawskiej 7/9. Na dole będą lokale użytkowe, przeznaczone na handel i usługi.

- Przygotowaliśmy lokale o powierzchni blisko 200 metrów kwadratowych, ale jeśli będzie potrzeba, podzielimy je na mniejsze – mówi inwestor. 

Na górze również mają być lokale usługowe i jedno mieszkanie. Obiekt przy Warszawskiej 7/9 będzie miał klimatyzację i windę. Elewacja, która pokrywa budynek, jest wentylowana. Poprawia walory termoizolacyjne budynku i wycisza dźwięki dochodzące z zewnątrz.

Inwestor przewiduje zakończenie prac w kwietniu lub maju przyszłego roku.

Tuż obok wyrasta budynek usługowo-mieszkalny. Na parterze będą do wynajęcia lokale usługowe o powierzchni 31 m kw., 80 m kw., 100 m kw. Na pierwszym piętrze będzie do wynajęcia 100 m kw. Część handlowo-usługową inwestorzy chcą oddać do użytku w lutym bądź marcu przyszłego roku.

Na drugim piętrze będzie pięć mieszkań. Na nie trzeba będzie jednak poczekać dłużej. Będą miały powierzchnię 25-55 metrów kw. i będą przeznaczone pod wynajem.

Budynek z zewnątrz ma nawiązywać do wyglądu kamienic.

- Elewacja będzie pokryta czerwoną cegłą albo klinkierem – mówi Robert Danielewicz, przedstawiciel inwestora.

 

Nowe życie starej fabryki

Piękny budynek powstał też przy skrzyżowaniu ulic Bocznej i Piotra Skargi. Wcześniej zrujnowany straszył przechodniów. Teraz jest ozdobą ulicy.

Stary (blisko 160-letni) pofabryczny budynek Jarosław Komorowski kupił od miasta.

- Chciałem go odrestaurować, bo lubię ładne rzeczy – zdradza. - To piękny budynek. W środku były mahoniowe belki, piece kaflowe. Niestety, wszystko było strasznie zniszczone. Szkoda mi było tego budynku, dlatego postanowiłem go odnowić.

Właściciel zatrudnił architekta, który stworzył nową wizję budynku.

- Miałem świetną ekipę i wszystko poszło bardzo szybko – zdradza inwestor.

Remont trwał rok i dwa miesiące.

Budynek przy ul. Bocznej ma 700 m kw. powierzchni. Będzie tam szwalnia.

 

Mieszkania w zabytkowej kamienicy

Od połowy sierpnia oczy pabianiczan cieszy odrestaurowana kamienica przy ul. Zamkowej 28 (obok „skarbówki”). Inwestorem jest firma z Kalisza. Odnowa elewacji to pierwszy etap robót.

W projekcie jest też remont mieszkań. To jednak jeszcze odległe plany. Odnawianie mieszkań zacznie się najwcześniej w przyszłym roku.