Na przykład za 38-metrowe mieszkanie w bloku przy Wileńskiej lokator zapłaci jedynie 2 zł 85 gr. Tak wyliczono w spółdzielni - według nowych przepisów. W innych blokach trzeba będzie zapłacić trochę drożej: od 190 do 700 zł. To i tak bardzo mało, bo ceny mieszkań szybko idą w górę.
W łódzkich spółdzielniach już stoją kolejki chętnych. A pabianiczanie się nie spieszą.
- Na razie mamy jedynie kilkanaście wniosków o przekształcenie lokali z lokatorskich na własnościowe – mówi Andrzej Piechocki, prezes PSM.
Dlaczego będzie tak tanio? Bo Sejm wprowadził poprawki do ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Nowe zasady wykupu mieszkań zaczną obowiązywać od 31 lipca. Wtedy zapewne zacznie się wielki ruch w biurze PSM.
Aby stać się właścicielem mieszkania, wystarczy wpłacić jedynie nominalną cenę kredytu budowlanego umorzonego przez państwo w latach 70. i 80. Są to dosłownie grosze.
Na przykład za 61-metrowe mieszkanie po nowemu trzeba będzie zapłacić tylko 691 zł. Za 36-metrowe mieszkanie - jedynie 197 zł. Dużo zależy od tego, jak stary jest blok i ile spółdzielnia przed wieloma laty zapłaciła państwu.
W blokach PSM jest 15.000 mieszkań. Większość, bo aż 12.000, to już lokale własnościowe. Ich właściciele wcześniej wykupili mieszkania za ciężkie pieniądze.
- Lokatorów, czyli tych, którzy nie wykupili mieszkań, mamy tylko trzy tysiące – wylicza prezes Piechocki. - I to oni będą mieli prawo przekształcić mieszkanie z lokatorskiego na własnościowe.
Dotychczas lokatorzy nie mieli sprawa sprzedać mieszkania. Wkrótce będą mogli. Komornik nie mógł zająć mieszkania lokatorskiego – np. za długi. Gdy mieszkanie będzie własnościowe, komornik zajmie je bez problemu.
Kto wcześniej wykupił mieszkanie, ten będzie mógł odebrać część pieniędzy. Jak? W funduszu remontowym. Nie trzeba będzie płacić na ten fundusz nawet przez kilkanaście lat. Aż do wyrównania wniesionych opłat.
- U nas na fundusz remontowy płaci się złotówkę za każdy metr kwadratowy – podaje prezes Piechocki.
Jednak skutkiem tego może nie być remontów i napraw.
- Jeśli wszyscy mieszkańcy bloku skorzystają z tego, to jak będzie wyglądał ich budynek za kilka lat? Strach pomyśleć – martwi się prezes.


Jak tanio wykupić mieszkanie
1. Najpierw trzeba napisać pismo do zarządu Pabianickiej Spółdzielni Mieszkaniowej - wniosek o przekształcenie mieszkania lokatorskiego. Zarząd ma 3 miesiące, by ten wniosek rozpatrzyć.
2. Spłacić przypadająca na lokal część długów spółdzielni związanych z budową, w tym część zadłużenia kredytowego spółdzielni wraz z odsetkami.
3. Spłacić zadłużenie (jeśli jest) z tytułu opłat eksploatacyjnych – czynsz, zużyta woda, wywóz śmieci.
4. Zwrócić nominalną kwotę kredytu, jaką spółdzielnia odda budżetowi państwa (średnio kilkadziesiąt złotych).
5. U notariusza podpisać umowę o przeniesieniu odrębnej własności (kosztuje to 234 zł).
6. Założyć księgę wieczysta w Sądzie Rejonowym w wydziale ksiąg wieczystych i wpisać do niej treść umowy notarialnej (kosztuje to 234 zł).