O pomoc poprosili uczniowie artysty. Jak czytamy w opisie zbiórki, w ostatnich miesiącach stan zdrowia Norberta Hansa bardzo się pogorszył. Od pobytu w szpitalu nie funkcjonuje samodzielnie i jest pod 24-godzinną opieką profesjonalnej opiekunki. Koszt tej opieki, leków i wszystkich, niezbędnych środków do życia sięga około 8 tys. złotych miesięcznie.

- Chcielibyśmy odciążyć finansowo najbliższą rodzinę Mistrza, która w tym momencie pokrywa te koszty – mówią organizatorzy zbiórki. - Pod okiem Mistrza doskonaliliśmy się nie tylko jako artyści, ale także jako ludzie. Pracownia, którą tworzył, to było miejsce, gdzie nie tylko mogliśmy usłyszeć cenne korekty na temat naszych prac i rozwijać swoje umiejętności. W pracowni zawiązywaliśmy długoletnie przyjaźnie, poznawaliśmy historię sztuki, prowadziliśmy długie dyskusje i wspieraliśmy się wzajemnie.

Zbiórkę można wesprzeć na stronie zrzutka.pl (link)

Norbert Hans (ur. 1944 r. w Pabianicach) jest absolwentem pabianickiego I LO i PWSSP w Łodzi. Tworzył w dziedzinie malarstwa, grafiki, rzeźby i tkaniny artystycznej. Przez ponad 40 lat prowadził swoją pracownię plastyczną, w której między innymi przygotowywał przyszłych kandydatów na kierunki plastyczne.

Jego prace znajdują się w licznych zbiorach prywatnych i publicznych w Polsce i za granicą, między innymi w Bilderhaus-Frankfurt n/Menem, Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i w Muzeum Miasta Pabianic.

W latach 1998 – 2002 był radnym powiatowym. Za zasługi dla naszego miasta w 2008 roku Norbert Hans otrzymał tytuł "Honorowego Obywatela Miasta Pabianic". W 2011 został wybrany na "Ikonę Kultury Pabianic". W 2019 minister kultury przyznał pabianickiemu artyście odznakę "Zasłużonego dla Kultury Polskiej".