Od 10 grudnia osiem pociągów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej Sp. z o.o. od Łodzi Kaliskiej pojedzie wydłużoną trasą do Łodzi Widzewa przez Łódź Pabianicką, Łódź Chojny i Łódź Dąbrowę.

Pabianice zyskają bezpośrednie nocne połączenie z Dolnym Śląskiem, Mazowszem i Podlasiem. Pociąg „Karkonosze” spółki PKP Intercity odjedzie o 1.52 w stronę Jeleniej Góry (dotrze tam o 8.46) przez Kalisz, Ostrów Wlkp., Wrocław (przyjazd 4.57) i Legnicę (do 18 grudnia pociąg będzie kursował tymczasowo w krótszej relacji do Wrocławia). O 2.45 odjedzie natomiast pociąg do Białegostoku (dotrze tam na 8.18). Po drodze zatrzyma się m.in. w Łodzi Fabrycznej i Warszawie Centralnej (o 5.31).

Poza „Karkonoszami” w kierunku Wrocławia będzie odjeżdżać z Pabianic pięć innych pociągów (w tym dwa z nich w dalszej relacji do Jeleniej Góry). Również pięć dziennych pociągów połączy Pabianice z Warszawą (w tym trzy wydłużone do Białegostoku). Trzy razy dziennie odjadą natomiast pociągi do Szczecina, dwa razy do Krakowa i jeden raz do Katowic.

Wszystkie kursy PKP Intercity będą miały kategorię „IC”, co oznacza, że będą obsługiwane wyłącznie nowoczesnymi elektrycznymi pociągami Pesa Dart lub Stadler Flirt.

14 listopada prezydent Pabianic Grzegorz Mackiewicz zwrócił się do Ministra Infrastruktury i Budownictwa Andrzeja Adamczyka o przywrócenie postoju pociągu „Pogoria” na stacji w Pabianicach. Ten pociąg zapewniał od zeszłego roku nocne połączenie z Trójmiastem oraz Katowicami. PKP Intercity S.A. wprowadzi tymczasem od grudnia zmianę niekorzystną dla pabianiczan – pociąg będzie przez Pabianice przejeżdżał, ale się nie zatrzyma.

- Zaprojektowanie rozkładu jazdy 2017/2018, przewidującego przejazd pociągu bez zatrzymania w Pabianicach, jest dla mnie zmianą niezrozumiałą i nieakceptowalną, szkodliwą społecznie, ograniczającą dostępność komunikacyjną dla mieszkańców powiatu pabianickiego. Był to bowiem jedyny pociąg łączący Pabianice z Trójmiastem oraz jeden z zaledwie dwóch zapewniających dojazd na Śląsk – napisał prezydent w liście do ministra. Grzegorz Mackiewicz skierował pismo także do wiadomości PKP Intercity S.A. oraz senatora Macieja Łuczaka.

W związku ze zmianą kolejowego rozkładu jazdy, od niedzieli 10 grudnia zostaną wprowadzone drobne korekty w rozkładach jazdy linii autobusowych „1”, „3” i „5”. Na linii „1” zostaną przesunięte kursy z Dworca PKP: we wszystkie dni tygodnia z 22.03 na 22.08, w soboty i niedziele z 20.33 na 20.38 oraz w niedziele z 5.36 na 5.33. W przypadku linii „3” zostaną opóźnione kursy z Dworca PKP w dni powszednie z 4.55 na 4.58 oraz w soboty z 7.32 na 7.35 i z 8.52 na 8.59. Na linii „5” zaplanowano natomiast przesunięcia godzin odjazdów z Dworca PKP: w dni robocze z 18.26 na 18.30, w soboty i niedziele z 18.17 na 18.13 i z 20.52 na 21.02 oraz w niedziele i święta z 9.12 na 9.17 i z 10.42 na 10.47. Od 10 grudnia korektę rozkładu jazdy wprowadza także „Dyliżans-Bus”, obsługujący trasę z Bełchatowa przez Pabianice do Łodzi.

Szczegółowe rozkłady jazdy będą dostępne na stronie internetowej komunikacjapabianice.pl.