W niektórych sklepach nadal obowiązują limity i ograniczenia na jednorazowy zakup białej słodyczy. W Leader Price można dostać tylko 5 kg, a w Hypernovej aż 20 kg cukru. Sprzedawcy twierdzą zgodnie, że okres "hurtowych" zakupów już się skończył.

- Ceny ciągle nie są stabilne i nikt chyba nie jest w stanie przewidzieć, jak będą się w najbliższym czasie kształtowały - mówi jedna z ekspedientek.

W Samie na Bugaju za paczkę trzeba zapłacić już 3,60 zł.

- W hurtowni za kilogram płacimy ponad 3 zł - mówi kierowniczka Samu. - Nie zauważyłam, żeby w ostatnich dniach masowo wykupywano cukier. Ludzie biorą jeden-dwa kilogramy na bieżące potrzeby. Ci, którzy chcieli, zrobili już zapasy.

Wydaje się, że szaleństwo zakupów, kiedy pabianiczanie kupowali po 10-20 kilogramów na raz mamy już za sobą. Chociaż handlowcy z targowiska przy ul. Nawrockiego mają inne zdanie. Sądzą, że cena cukru może zatrzymać się nawet na 5 zł.

- Wiele osób przed ostateczną podwyżką będzie zapewne robiło jeszcze zapasy - mówi szefowa spożywczego sklepiku. - Do nas wszyscy przychodzą, żeby kupić taniej. Ja na kilogramie zarabiam tylko 10 groszy, w hurtowni kupuję za 3,20. Cen już nie podniosę, bo nic nie sprzedam.

Zbulwersowani klienci nie kryją swojego niepokoju i oburzenia.

- Zawsze kupowałam biały cukier królewski, bo jest taki gruboziarnisty - opowiada emerytka z Bugaju, którą spotkaliśmy w SDH Trzy Korony. - Ale ostatnio cena mnie przeraziła. Sprawdzałam dwa razy i nie mogłam uwierzyć. Kilogram w SDH-u kosztuje 5,36 zł. Chyba przestanę słodzić herbatę.

Znacznie wzrosły też ceny cukru pudru i cukru w kostkach. Za kilogram słodkich kostek zapłacimy w SDH-u 5,93 zł. Znacznie mniej wydamy jednak w Championie (3,75 zł/kg) i Leader Price (3,60 zł/kg). Pół kilograma cukru pudru w Leader Price i Polo Markecie kosztuje 1,49 zł w Samie Spożywczym na Bugaju - 1,88 zł.


***
PO TYLE CUKIER
20.04 - 30.03
SDH Trzy Korony.........................3,60 zł - 3,20 zł
Hypernova...............................2,99 zł - 2,25 zł
Polo Market.............................2,99 zł - 2,29 zł
Leader Price............................2,99 zł - 2,29 zł
Biedronka...............................2,99 zł - 2,49 zł
Champion................................3,09 zł - 2,59 zł


***
Narodowy Bank Polski uruchomił infolinię dla przedsiębiorców oraz konsumentów, którzy chcieliby zgłosić informację o nieuzasadnionej podwyżce cen.

Jest to numer 0 801-305-305. Można dzwonić w godz. 8.00-16.00 do końca czerwca.

Pracownik banku wypyta nas o produkt, sklep i producenta, który naszym zdaniem zawyżył cenę oferowanego produktu. Potem zgłosi sprawę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.