Policja alarmuje: tylko w sierpniu w Polsce utonęło 40 osób. Winne są brawura i nieprzestrzeganie zasad bezpiecznej kąpieli w wodzie.

Niektórzy zdają się nie przejmować śmiertelnymi statystykami. Zadzwonił do nas zaniepokojony czytelnik:

- Regularnie wieczorami jestem na Lewitynie. Widzę tam dziesięcio- i dwunastoletnie dzieci, skaczące do wody. Jest godzina 20.00, a one są bez żadnych opiekunów, bez nadzoru - denerwuje się. 

Według regulaminu kąpieliska, czynne jest ono od 11.00 do 19.00. Ratownicy pilnują kąpiących się jedynie w strefie wyznaczonej bojami. 

Co z osobami, które kąpią się bez nadzoru? Poprosiliśmy dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji o komentarz.

- Wysłałem pisma do komendanta policji i Straży Miejskiej z prośbą o więcej patroli – tłumaczy się Piotr Adamski - Nasza ochrona zwraca uwagę osobom kąpiącym się wbrew regulaminowi. Ale spotyka się z wulgarnymi odpowiedziami.

- Będziemy częściej zaglądać na Lewityn – deklaruje Tomasz Makrocki, komendant Straży Miejskiej. - To są pojedyncze incydenty i zawsze staramy się interweniować.

Aby kąpiel była zarówno przyjemna, jak i bezpieczna – apelują policjanci – przestrzegajmy  zasad:
- pływajmy tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR. W przypadku korzystania z nieznanych zbiorników każdorazowo dokonajmy sprawdzenia głębokości i struktury dna,
- przestrzegajmy regulaminów kąpieliska oraz stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika,
- nie pływajmy w wodzie o temperaturze niższej niż 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni), w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest niższa niż 50 metrów), porywistego wiatru, w miejscach gdzie jest dużo wodorostów lub występują zawirowania wody lub zimne prądy,
- nie wskakujmy rozgrzani do wody. Aby uniknąć wstrząsu termicznego - przed wejściem zanurzmy nogi, ochlapmy wodą klatkę piersiową, szyję,

- nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych i nie bawmy się w podtapianie innych osób, spychanie z pomostów, materacy i sprzętów pływających,

- nigdy nie pływajmy po spożyciu alkoholu.

Policjanci apelują także do wypoczywających nad wodą o zwracanie uwagi na inne osoby. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował pomocy. Jeżeli będziemy w stanie mu pomóc, to uczyńmy to, jednak nie podejmując nadmiernego ryzyka - w sytuacjach wątpliwych niezwłocznie wzywajmy pomocy.