O mandat senatora RP z listy PO będzie ubiegać się Krzysztof Habura (lat 67) – starosta powiatu pabianickiego, samorządowiec od 1994 roku. Jego kandydaturę rekomenduje łódzka Platforma. Jak będzie ostatecznie, zdecyduje „góra” - usłyszeliśmy od osób dobrze poinformowanych. Sprawdzane są sondaże i punkty poparcia dla pabianiczanina w porównaniu z innymi kandydatami z opozycji.

Cztery lata temu Habura startował w wyborach do Senatu, ale nie wszedł z drugiego miejsca w okręgu 26. Uzyskał ponad 40 procent poparcia, ale to okazało się za mało. Przegrał z Maciejem Łuczakiem, reprezentującym Prawo i Sprawiedliwość, który do PiS wstąpił w 2009 roku. Czy w tym roku po raz trzeci Łuczak także stanie w wyborcze szranki?

– Nazwiska kandydatów do Sejmu i Senatu z PiS zostaną ogłoszone pod koniec sierpnia – ujawnił nam senator Łuczak.

Łuczak był dyrektorem Powiatowego Ośrodka Geodezji i Kartografii, w listopadzie 2014 roku został radnym powiatowym, a w styczniu 2015 wiceprezydentem Pabianic. Także w tym samym roku wystartował w wyborach do Senatu. Zdobył prawie 43 procent poparcia i pokonał Andrzeja Owczarka (PO). W kolejnych wyborach w 2019 roku poparło go 70.561 osób. Wygrał.

W maju tego roku pabianicka PO postanowiła rekomendować dwie kandydatury swoich członków w wyborach do Sejmu. Był to Łukasz Kucharski (PO Konstantynów) - obecny dyrektor MOSiR w Łodzi i Monika Pawlak-Szpotan (PO w Ksawerowie) - politolożka z wykształcenia, była radna powiatowa w latach 2010-2014. Kandydowała do Sejmu w wyborach 2015 r.

W miniony piątek dowiedzieliśmy się, że Kucharski już nie jest kandydatem PO na posła. Zastąpił go pabianiczanin Dawid Zakrzewski – prawnik, członek PO. To absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończył aplikację adwokacką przy Izbie Adwokackiej w Łodzi oraz studia podyplomowe z zakresu prawa podatkowego. Zdobyte, kilkuletnie doświadczenie w występowaniu przed sądami, organami państwowymi i samorządowymi obecnie skutecznie wykorzystuje w ramach własnej kancelarii adwokackiej, mieszczącej się przy ulicy Łaskiej.

Czy wśród kandydatów na posłów i senatorów znajdziemy nazwiska pabianiczan z Nowej Lewicy?

– 10 sierpnia zarejestrowaliśmy nasz Komitet Wyborczy – mówi Aleksandra Stasiak. – Nazwiska poznamy na przełomie sierpnia i września.

Wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów

Zgodnie z konstytucją, wybory parlamentarne zarządza prezydent nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Obecna kadencja Sejmu i Senatu trwa od 12 listopada 2019 roku i zakończy się w dniu poprzedzającym pierwsze posiedzenie Sejmu następnej kadencji. Polacy w wyborach parlamentarnych wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.

Kalendarz wyborczy

To w nim określono, do kiedy należy zgłosić Państwowej Komisji Wyborczej utworzenie komitetu wyborczego. Z kalendarza wynika także, do kiedy należy zgłosić listę kandydatów.

Kampania wyborcza zaczęła się 13 sierpnia, a zakończy 13 października o godz. 24.00. Głosowanie odbędzie się 15 października w godz. 7.00-21.00.

Pierwszą czynnością wyborczą jest zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetu wyborczego. Termin na złożenie takiego zawiadomienia mija 28 sierpnia. Do tego dnia muszą również zostać powołane okręgowe komisje wyborcze. Od momentu zarejestrowania komitetu wyborczego będzie on mógł rozpocząć zbieranie podpisów pod listami kandydatów. Termin na zgłaszanie list kandydatów na posłów oraz kandydatów na senatorów upłynie 6 września o godz. 16.00.

Do 15 września będą podane do publicznej wiadomości informacje o granicach obwodów oraz siedzibach obwodowych komisji. Według kalendarza wyborczego, na powołanie obwodowych komisji wyborczych jest czas do 25 września. W Pabianicach będziemy mieli (jak zawsze) 36 obwodów głosowania. Do pracy w nich potrzeba około 300 osób (po 7-9 osób w komisji w zależności od ilości wyborców). Kandydatów do komisji będą zgłaszać komitety wyborcze.

Składanie przez wyborców wniosków o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów oraz o zmianę miejsca głosowania będzie możliwe do 12 października.

Kto może ubiegać się o mandat

O mandat poselski może ubiegać się polski obywatel, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 21 lat, a o mandat do Senatu - 30 lat. Kandydatów na posłów i senatorów mogą zgłaszać partie polityczne oraz wyborcy. Nie można kandydować równocześnie do Sejmu i Senatu. W wyborach parlamentarnych głosować mogą pełnoletni obywatele Polski.

Większe diety

Państwowa Komisja Wyborcza zwiększyła diety dla członków obwodowych komisji wyborczych w wyborach do Sejmu i Senatu. Przewodniczący komisji zarobią 800 zł, a nie jak dotychczas 500 zł, ich zastępcy - 700 zł zamiast 400 zł, a członkowie obwodowych komisji wyborczych – 600 zł zamiast 350 zł.