Zakaz ogrzewania domów tzw. „kopciuchami” nie będzie obowiązywał od 1 stycznia 2023, a dopiero od 2025 roku. Przesunięto też terminy dla innych pieców. O rok dłużej, bo aż do 1 stycznia 2026 będą mogły być w użyciu niespełniające norm emisji tzw. ogrzewacze, czyli np. kominki bez urządzeń redukujących pyły. Również o rok przesunięto termin obowiązku wymiany kotłów trzeciej i czwartej klasy - z 1 stycznia 2027 na 1 stycznia 2028.

Obradujący radni Sejmiku Województwa Łódzkiego argumentowali, że wielu mieszkańców naszego regionu nie zdążyło wymienić pieca.

- Po pandemii, w czasie agresji Rosji na Ukrainę, kryzysie energetycznym na świecie, nie możemy udawać, że wszystko jest tak, jak kiedyś. Dlatego dajemy dodatkowy czas nie rezygnując z walki o czyste powietrze- powiedział Marszałek Województwa - Grzegorz Schreiber.

Radni byli niemal zgodni co do wydłużenia terminów, jednak Koalicja Obywatelska chciała, by opóźnienie było krótsze.

Co na to Polski Alarm Smogowy?

- Stare, pozaklasowe kotły są głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza na terenie województwa, więc odroczenie zakazu ich użytkowania skaże mieszkańców województwa na kolejne lata oddychania zanieczyszczonym powietrzem – czytamy na jego stronie. - Zgodnie z pomiarami Głównej Inspekcji Ochrony Środowiska w roku 2021 powietrze w województwie łódzkim pogorszyło się – od 2020 r. wzrosły stężenia pyłu na szeregu stacji pomiarowych oraz znacząco zwiększyła się powierzchnia obszarów występowania przekroczeń.

Więcej można przeczytać TUTAJ.