Tegoroczne wybory prezydenckie to wybory tzw. hybrydowe. Oznacza to, że każdy uprawiony do głosowania obywatel może oddać głos w wybrany przez siebie sposób: osobiście lub korespondencyjnie. Jedynym warunkiem wymaganym do tego, by móc głosować przez pocztę było wcześniejsze złożenie wniosku do 16 czerwca.

- Do głosowania korespondencyjnego zgłosiło się 250 osób – wyjaśnia Wojciech Poros, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich. - Ostatniego dnia zgłaszania wniosków, wpłynęły do nas 124 sztuki.

Większość otrzyma pakiety wyborcze do 23 czerwca. Trafią do skrzynek pocztowych. Wyborca, który będzie w dniu głosowania na obowiązkowej kwarantannie, otrzyma pakiet do domu jeszcze do 26 czerwca. W pakiecie będą: koperta zwrotna, karta do głosowania, koperta na kartę do głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu oraz instrukcja głosowania korespondencyjnego.

Tak spakowaną kopertę zwrotną należy najpóźniej do 26 czerwca wrzucić do nadawczej skrzynki Poczty Polskiej lub osobiście albo przez inną osobę dostarczyć do urzędu gminy.

Głosujesz poza Pabianicami? Pobierz z urzędu (św. Jana 4) zaświadczenie o prawie do głosowania najpóźniej do piątku (26 czerwca).