Pracownicy jednostek medycznych rozdają mieszkańcom petycje.

- Chodzi o zwiększenie liczby położnych i pielęgniarek na wszystkich oddziałach w szpitalu – tłumaczy położna środowiskowo-rodzinna z przychodni przy ul. Wileńskiej.

W Pabianickim Centrum Medycznym zatrudnionych jest 265 pielęgniarek oraz 36 położnych. Czy to wystarczająca ilość?

- Pielęgniarek jest za mało, szczególnie w nocy - uważa 79-letni pacjent oddziału wewnętrznego. - Pielęgniarki niepotrzebnie obciążone są zadaniami, które powinny wykonywać salowe. Są przemęczone i zabiegane.

Podobnego zdania jest 32-letni pacjent, leżący po artroskopii kolana na ortopedii.

- Często jest tak, że lampka wzywająca pomoc długo się świeci, zanim któraś z pielęgniarek przyjdzie do chorego - mówi. - Pacjenci są zmuszeni pomagać sobie nawzajem.

Pełniąca obowiązki prezesa Agnieszka Owczarek, pytana o to, czy liczba pielęgniarek i położnych w szpitalu jest wystarczająca i na jakich oddziałach ich brak jest najbardziej odczuwalny, uważa inaczej.

- Liczbę pielęgniarek na poszczególnych oddziałach ustala się każdorazowo na podstawie liczby hospitalizowanych pacjentów i ich stanu - pisze. - Braki pielęgniarek i położnych są na bieżąco analizowane i uzupełniane dyżurami pielęgniarskimi z umów zleceń.

Podobnego zdania jest pielęgniarka pracująca na internie.

- Na oddziałach liczba pielęgniarek jest wystarczająca. Pacjenci się nie skarżą – komentuje.

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych prognozuje, że za 5 lat Polacy zostaną pozbawieni opieki pielęgniarskiej i położniczej. Dane są zastraszające: średnia wieku pielęgniarek i położnych w 2015 r. wynosi 48 lat. Na 1.000 mieszkańców kraju przypada nieco ponad 5 pielęgniarek. Przewiduje się, że w 2022 roku średnia wieku tych pracownic sięgnie 50 lat, a na 1.000 Polaków ich liczba zmniejszy się do 4 osób. Pielęgniarek i położnych będzie mniej o 54.000.

Petycję (w formie recepty) można podpisać w szpitalu, przychodniach lekarskich lub elektronicznie na stronie www.ostatnidyzur.pl. Zebrane podpisy trafią do premiera, Rady Ministrów, posłów i senatorów.