Impreza biegowa rozpoczyna się dzisiaj i potrwa do niedzieli (29 sierpnia). Podobnie jak rok temu, tak i tym razem Pabianice staną się gospodarzami podwójnych mistrzostw Polski - w biegu 24-godzinnym oraz na dystansie 100 kilometrów. Trzeci bieg to Puchar Polski w biegu 48-godzinnym.

Biegi rozegrane będą w Parku Wolności. Trasa biegów wytyczona została na szerokiej i wyasfaltowanej alejce.

- Nie będzie utrudnień. Impreza jest otwarta, z udziałem publiczności. Zachęcamy do kibicowania. Jest jednak prośba, aby nie utrudniać biegaczom poruszania się po tej głównej pętli – apeluje Piotr Kardas, organizator ABM Jędraszek UltraPark Weekend 2021.

Pierwszy bieg – 48 godzinny - startuje w piątek o godz. 18.30. Na liście startowej jest 30 zawodników. O zwycięstwo powalczą m.in. Paweł Żuk, Michał Koziarski, Damian Falandysz i pabianicki biegacz Adam Olkusz. Z Pabianic w tym biegu udział wezmą Izabela Sysio i Katarzyna Dumka.

O godz. 7.00 w sobotę startuje bieg 24-godzinny. Na liście jest m.in. Patrycja Bereznowska, mistrzyni świata, Aleksandr Sorokin, mistrz świata, czy Andrzej Radzikowski, mistrz Europy. Łącznie w tym biegu weźmie udział ok. 90 osób. Z Pabianic pobiegną: Przemysław Antczak, Agnieszka Woźniak, Daniel Stusio, Edyta Ryder i Sylwia Nadulska.

- Bieg jest bardzo mocno obsadzony, jeszcze bardziej niż rok temu. W tym roku spodziewamy się, ze padnie na naszej imprezie rekord świata – mówi Piotr Kardas.

Bieg na 100 km odbędzie się w niedzielę. Początek zaplanowano na godz. 8.00. Faworytem jest mistrz z ubiegłego roku – Dariusz Nożyński. Wystartuje też utytułowana biegaczka z Pabianic - Milena Grabska – Grzegorczyk, która zdaniem organizatorów ma szansę na złoty medal. Z Pabianic udział w tym biegu weźmie również Anna Skurnica. Pobiegnie ok. 30 zawodników.

Zawodnicy biegu na 100 km. będą biegli po pętli liczącej ponad półtora kilometra. Natomiast ci, którzy startują w dwóch pozostałych biegach będą pokonywać pętlę o długości powyżej 1.700 metrów.

Bieg ma odznakę Międzynarodowej Federacji Ultramaratońskiej IAU. Od pierwszej edycji organizatorem imprezy jest Pabianicki Klub „O Co Biega”, który pod przewodnictwem pomysłodawcy oraz dyrektora zawodów, Piotra Kardasa, udowodnił już, że potrafi sprostać tak wymagającemu zadaniu.

- To dla nas niezwykłe wyróżnienie - mówi szef. - I mam na myśli nie tylko zaufanie, jakim ponownie obdarzyło nas PZLA, przyznając organizację mistrzostw Polski, ale przede wszystkim chęć udziału zadeklarowana przez tak wiele osób. Bo to z myślą o nich właśnie robimy to wszystko.

Sponsorem tytularnym zawodów po raz kolejny została pabianicka fabryka okien - ABM Jędraszek. Honorowy patronat nad imprezą objął Grzegorz Mackiewicz, prezydent Pabianic oraz Krzysztof Habura, starosta pabianicki.