Zakład Energetyki Cieplnej już pod koniec ubiegłego roku zapowiadał "gorący" początek 2022. Cena za ogrzewanie mieszkania obowiązywała do 5 lutego 2022r.

Mieszkańcy bloków spółdzielczych właśnie dostali pisemka od Zarządu PSM, w którym informuje on, że ZEC złożył wniosek w URE o zmianę taryfy na ciepło. Spółdzielnia nie zna jeszcze (piątek 21 stycznia) ostatecznej wysokości podwyżki. Prosi więc mieszkańców o dokonanie przedpłaty za centralne ogrzewanie, za luty 2022 r. w dotychczasowej wysokości.

- Po otrzymaniu informacji o wysokości podwyżki, spółdzielcy niezwłocznie dostaną nową książeczkę przedpłat za centralne ogrzewanie - zapewnia Zarząd.

Z Urzędu Regulacji Energetyki, gdzie prezes ZEC złożył wniosek o zmianę taryfy przyszła odpowiedz. Jest zgoda na nową taryfę.

- Od 6 lutego cena wzrośnie o 19,52 procent - poinformował  nas prezes Krzysztof Mondzielewski.

Z jakich powodów ta podwyżka?

– Są trzy powody. Pierwszy to wzrost o 50 procent cen wykupu zezwoleń na emisję dwutlenku węgla przez ciepłownię. Drugi to wzrost cen energii elektrycznej, a trzeci - brak i rosnące ceny węgla - tłumaczy Mondzielewski.

Jak się dowiedzieliśmy z zamówionych czterech dostaw węgla do pabianickiej ciepłowni na styczeń, główny dostawca wywiązał się tylko z dwóch.

– Musimy kupować węgiel u innego dostawcy po wyższych cenach - ujawnia prezes ZEC.