ad

Od 1 lutego Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął przyjmowanie wniosków o świadczenie „500 plus” na nowy okres świadczeniowy. Komu przysługuje takie świadczenie?

Świadczenie z programu Rodzina 500 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat. Przysługuje ono zamieszkałym w Polsce obywatelom Unii Europejskiej i cudzoziemcom, o ile przebywają legalnie na terenie Polski i mają dostęp do rynku pracy. O świadczenie mogą wystąpić też obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 r., w związku z działaniami wojennymi i uzyskali w Polsce legalny pobyt na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Jakiego okresu świadczeniowego dotyczą wnioski, które ZUS zaczął przyjmować od początku lutego?

Wnioski dotyczą nowego okresu świadczeniowego, który rozpocznie się 1 czerwca 2023 r. i zakończy 31 maja 2024 r. Obecny okres świadczeniowy trwa do końca maja br. Może więc zaistnieć sytuacja, w której trzeba będzie zawnioskować dwa razy. Myślę tu o tych dzieciach, które np. urodziły się w tym roku w styczniu lub np. urodzą się w kwietniu, czyli w trakcie obecnego okresu świadczeniowego przypadającego na czas od 1 czerwca 2022 r do 31 maja 2023 r. W takiej sytuacji rodzice powinni złożyć wniosek zarówno na obecny jak i kolejny okres świadczeniowy od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r.

Rodzice muszą złożyć wniosek, od kiedy ZUS przejął realizację świadczeń 500 plus, wnioski mogą być składane tylko w elektronicznej formie, czyli jak?

Rodzice mają kilka opcji do wyboru, w tym jedną nową i bardzo praktyczną, dzięki której wniosek można złożyć przez urządzenia mobilne, dosłownie w kilka minut. Chodzi tu o aplikację mobilną mZUS dostępną na smartfonach i tabletach wyposażonych w system operacyjny Android lub IOS. Taką aplikację można pobrać bezpłatnie ze Sklepu Google Play lub App Store. Dzięki temu, że aplikacja jest połączona z PUE ZUS, rodzic, także ten który już wcześniej, czyli w poprzednim okresie świadczeniowym składał wniosek o to świadczenie i ZUS mu je przyznał, może utworzyć wniosek, który zostanie automatycznie uzupełniony na podstawie wcześniejszych danych. Oczywiście w razie potrzeby te dane można edytować. Dzięki temu, że nie trzeba danych wpisywać ręcznie, wniosek można wysłać szybko i wygodnie z telefonu lub tabletu.

Ale to nie jest jedyny sposób wysyłania wniosku. Jakie więc są te pozostałe?

Wniosek można także wypełnić, bezpośrednio na Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS. poprzez portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną, o ile bank uruchomił taką usługę. Z naszych danych wynika, że zdecydowana większość banków, w tym te najbardziej popularne udostępnia taką możliwość. Warto w tym momencie dodać, że jeśli klient złoży wniosek o 500 plus przez portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną, a nie ma założonego profilu na PUE ZUS, to taki profil Zakład utworzy mu automatycznie na podstawie danych podanych przez klienta we wniosku o świadczenie.

A dlaczego posiadanie PUE jest takie ważne w tym przypadku?

Ponieważ właśnie na PUE ZUS są przekazywane wszystkie informacje na temat tego świadczenia. Tam znajdzie się informacja na jakim etapie jest realizowany wniosek o świadczenie, informacja o ewentualnie brakujących dokumentach, czy potrzebnych wyjaśnieniach, ponadto oczywiście informacja o przyznaniu świadczenia lub jego braku.

Do kiedy można składać wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus na nowy okres świadczeniowy?

W kwestii składania wniosków o to świadczenie, bardzo ważny jest termin ich złożenia, bo od niego zależy, kiedy nastąpi jego wypłata. Żeby nie było przerwy w wypłacie świadczeń między starym a nowym okresem, należy wniosek złożyć do końca kwietnia. Wówczas świadczenie z nowego okresu zostanie wypłacone do końca czerwca. Jeśli wniosek zostanie złożony w maju, wówczas świadczenie zostanie wypłacone do końca lipca, z wyrównaniem od czerwca. Składając wniosek w czerwcu, świadczenie z wyrównaniem od tego miesiąca otrzymamy do końca sierpnia. Natomiast jeśli wniosek złożymy już w lipcu, świadczenie otrzymamy do końca września, ale już bez wyrównania od czerwca, a jedynie od miesiąca w którym został złożony wniosek, czyli od lipca. Analogicznie, jeśli wniosek zostanie złożony w sierpniu, to świadczenie otrzymamy do końca października, z wyrównaniem od sierpnia.

Czy dużo wniosków wpłynęło już na nowy okres świadczeniowy w Pabianicach?

Opierając się na danych dotyczących dni od 1 do 12 lutego, mogę powiedzieć, że w Pabianicach wpłynęło ponad 3 tys. wniosków o to świadczenie, a w całym województwie łódzkim 98,5 tys.

Wspomniał Pan, że o świadczenie mogą ubiegać się też cudzoziemcy. Czy są jakieś specjalne wymagania przy składaniu przez nich wniosków?

Cudzoziemcy do wniosku powinni dołączyć dokumenty potwierdzające legalność pobytu w Polsce wraz z dostępem do rynku pracy, może to być np. karta pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”. Natomiast obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi na ich terenie, powinni złożyć specjalnie przygotowany dla nich wniosek w języku ukraińskim na formularzu o symbolu SW-U. Wniosek ten można złożyć przez PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.

Na koniec przypomnijmy o ważnej zmianie dla emerytów. Od stycznia 2023 r. osoby, które wnioskują o emeryturę nie dostaną już z urzędu legitymacji emeryta – rencisty, w formie plastikowej karty. Każdy będzie musiał sobie pobrać taką legitymację w wersji elektronicznej na telefon komórkowy.

To prawda od stycznia wydajemy legitymacje emeryta-rencisty w formie elektronicznej. Można z nich korzystać na telefonie komórkowym przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel. W aplikacji wystarczy wybrać opcję „Dodaj dokument” i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać legitymację emeryta – rencisty. Z takiej formy legitymacji mogą skorzystać nie tylko nowi świadczeniobiorcy, ale także Ci, którzy wcześniej tj. przed 2023 r. mieli wydane legitymacje w formie karty. Mogą oni posługiwać się legitymacją w obu formach, bowiem legitymacja w postaci karty plastikowej nadal jest ważna, aż do końca terminu na który została wydana.

A co jeśli nowi emeryci nie mają telefonu komórkowego, albo po prostu chcą mieć legitymację w tej starej formie. Jest to możliwe?

Tak jest to możliwe, ale należy w tej sprawie złożyć wniosek do ZUS na formularzu ERL.

Jaka liczba legitymacji jest już pobranych elektronicznie? Kto najczęściej z nich korzysta?

Do połowy lutego odnotowaliśmy już ok. 200 tys. pobranych legitymacji , ale ta liczba dynamicznie rośnie. Najczęściej pobierają ją emeryci, bo 84 procent pobrań dotyczy właśnie tej grupy świadczeniobiorców. Zdecydowanie częściej pobierają ją kobiety (60 procent). A jeśli chodzi o grupę wiekową to na pierwszym miejscu są świadczeniobiorcy w wieku od 62 do 72 lat (ok. 60 procent), następnie w grupie 52-62 lata (20 procent) oraz 72-82 lata (10 procent).