- Niestety, zdarza się to tylko raz - tłumaczy z żalem pan Feliks. - Potem obumiera nie tylko kwiat, ale i cała roślina.

Prawie 3-metrowej długości, sztywne i grube liście zaczynają już żółknąć. Położyły się na ziemi.

- Kwiat będzie piękny, ale szkoda mi rośliny - wyznaje ogrodnik. - Przeżyliśmy z nią pięćdziesiąt lat.

Agawy pochodzą z Meksyku. W naszym klimacie raczej nie kwitną. Taki przypadek jak ten w Gadce Nowej to prawdziwe wydarzenie botaniczne.

- Była niewielka, kiedy przyniosłem ją do domu - wspomina hodowca. - Lata mijały i rosła. Przesadzaliśmy ją do coraz większych doniczek.

W końcu roślina zrobiła się tak ciężka, że Muszyńscy przymocowali do doniczki kółka. Tylko wtedy mogli ją przed zimą przekwaterowywać do piwnicy. Gdy przestała i tam się mieścić posadzili ją przed domem. Przed pierwszymi przymrozkami pan Feliks zbudował dla niej wolierę.

- Taką miniszklarnię - pokazuje na metalowe rusztowanie. - Zimą nakładałem na nią folię.

Pomysłowy ogrodnik zadbał też, by roślinie było ciepło. Od domu do woliery ułożył rury, którymi puszczał ciepłą wodę.

- Po to, żeby zimą miała cieplej - tłumaczy. - Latem, kiedy stała pod chmurką, nie potrzebowała żadnych luksusów.

W ogródku agawa rosła pięć ostatnich lat. Na Wielkanoc tego roku dała znać, że będzie kwitnąć.

- Najpierw wypuściła pęk żółtawych liści - opowiada pan Feliks. - Domyśliłem się, że zacznie kwitnąć, ale nie spodziewałem się tak ogromnej łodygi.

Jej rozmiary zaskoczyły nie tylko gospodarzy. Codziennie do Muszyńskich zaglądają okoliczni mieszkańcy. Każdy chce zobaczyć 7-metrowego giganta.

- Obserwuję agawę od trzech lat - przyznaje miejscowy ksiądz. - Z niecierpliwością czekam aż zakwitnie. Czegoś takiego w życiu nie widziałem.


***
Agawa to rodzaj roślin z rodziny agawowatych. Liczy ponad 100 gatunków, rosnących dziko od południowych części USA do północnych rejonów Ameryki Południowej. Łodyga agawy jest silnie skrócona. Wyrasta z niej rozeta dużych i kłujących liści. Kwitnie raz w życiu, w wieku 6-15 lat, a niektóre gatunki kwitną w wieku około 100 lat. Tworzy wówczas pojedynczy pęd kwiatowy (wysokość do 12 m) z ogromną liczbą (do kilkunastu tysięcy) białych, żółtawych, pachnących kwiatostanów. Po przekwitnieniu cała roślina ginie.

Agawa jest rośliną ozdobną, rozmnaża się przez odrosty korzeniowe, cebulki kwiatowe, a także nasiona. Wykorzystywana jest także do produkcji tequili.