- Ja naprawdę lubię grać w szachy - przekonuje dziewczynka.

Pierwszy ruch pionkiem zrobiła pół roku temu.

- Zaraził ją mój brat - opowiada Anna Kulińska, mama szachistki.

Sprawca to Sylwester Plewiński, chrzestny Oli. W szachy gra amatorsko. To on zapisał siostrzenicę na naukę gry do instruktora Krzysztofa Długosza.

- Ola uczy się grać od połowy września - mówi Długosz. - Kiedy przyszła na pierwsze zajęcia, potrafiła liczyć tylko do pięciu. Na szachownicy pionki ustawia się w dwóch rzędach po osiem. Już dwie godziny później Ola umiała liczyć do ośmiu.

Pięcioletnia szachistka szybciutko poznaje litery. Po zaledwie trzech miesiącach zajęć potrafi zapisać każdy ruch na szachownicy i policzyć do dwudziestu.

Teraz Ola uczy mamę, jak prawidłowo ustawić pionki i poprawnie nazwać figury. W szachy gra też starszy o pięć lat brat dziewczynki - Damian.

- Czasami z nim wygrywam - mówi Ola. - Ale z wujkiem jeszcze nie.

Podczas III Otwartych Mistrzostw Szachowych Szkół Podstawowych w Łasku Ola zajęła trzecie miejsce w kategorii zawodników do 8 lat. Pozwolono jej usiąść przy szachownicy, chociaż nie jest nawet przedszkolakiem. Rozegrała 9 partii, wygrywając z przeciwnikami sporo starszymi od niej. Zajęło jej to 5 godzin.

- Bałem się, że gra przestanie ją bawić po paru minutach - opowiada trener. - Ale Ola spokojnie wysiedziała pierwszą partię, a do następnych przystąpiła z bardzo poważną miną. Po powrocie z turnieju spytała, kiedy znowu pojedziemy.

Krzysztof Długosz przyznaje się, że nigdy wcześniej nie uczył grać pięciolatków.

- Moim zadaniem jest robić wszystko, by nie zniechęcić Oli do tego sportu - tłumaczy Długosz. - Ona ma zadatki na dobrą szachistkę. Szkoda byłoby zmarnować taki talent.


***
Na III Mistrzostwach Szachowych Szkół Podstawowych w Łasku pierwsze miejsce w kategorii do lat 12 zajęła Diana Kaczmarek ze Szkoły Podstawowej nr 5. Drugie miejsce w kategorii do lat 14 zajął Adrian Kaczmarek z SP nr 13. Dzieci uczą się gry w szachy pod okiem Krzysztofa Długosza we wtorki i czwartki w
godz. 16.00-18.00 w budynku PTC przy ul. Gdańskiej 7.