Przyjechało ich 46: z Tuszyna, Radomska, Piotrkowa Trybunalskiego, Głowna, Ostrołęki, Lipin, Poddębic, Łowicza, Zgierza, Ozorkowa, Sieradza. Szkolną stołówkę przystroili jak w latach osiemdziesiątych - bibułką, balonami, własnoręcznie namalowanymi plakatami. Poczęstunek przygotowały szkolne kucharki, a przez godzinę zabawiał ich Jan Pietrzak.

Dziś są po czterdziestce. W 1982 roku kończyli naukę w Technikum Mechanizacji Rolnictwa i Technikum Ogrodniczym. Przygotowywali się do matury. Do egzaminu mieli 150 dni, gdy ogłoszono w kraju stan wojenny. Studniówki nie mieli.

- Nie dostaliśmy zgody od komisarza wojennego na zorganizowanie balu - wspominają. - Uznał, że jest to zgromadzenie, które zagraża bezpieczeństwu państwa.

- Byliśmy rozgoryczeni, ale trudno. Teraz to nadrobimy - wspomina Janusz Gorzkiewicz, absolwent TMR.

Nie wszyscy 25 lat temu odpuścili jedyną taką zabawę w życiu.

- Bawiliśmy się na zakonspirowanej studniówce. Było to w domu Romana Figla w Kudrowicach - wspomina Elżbieta Pigłowska, absolwentka Technikum Ogrodniczego. - Jego rodzice spuścili psy z łańcuchów, żeby nikt niepożądany nie wszedł na podwórko.

- Załatwialiśmy przepustki w rodzinnych miejscowościach, żeby móc przyjechać do Kudrowic - dodaje Bożena Piasta. - Mój partner napisał, że jedzie na chrzciny.

- To była porządna klasa. Uczyli się nieźle. Aż 19 dostało się na studia - wspomina dr Władysław Ziółkowski, nauczyciel WF-u i wychowawca klasy Technikum Mechanizacji Rolnictwa.

Klasą Technikum Ogrodniczego kierowała Elżbieta Heruday, również nauczycielka WF-u.

- W pierwszej klasie było nas 46, sami chłopcy. Do matury dotarło 37 - wspomina Janusz Gorzkiewicz. - Ja pochodzę z Piątkowiska. Rodzice mieli gospodarstwo. Uczyłem się w TMR, bo myślałem, że przejmę gospodarstwo. Stało się inaczej. Pracuję w Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska.


***
Zaległą studniówkę świętowali:

Absolwenci Technikum Mechanizacji Rolnictwa: Jacek Polit, Paweł Gralewski, Jerzy Petryniak, Marian Kwiatos, Marek Frontczak, Piotr Adamczewski, Stanisław Kowalski, Krzysztof Rachmiński, Zdzisław Saładon, Bogusław Stolarski, Wiesław Kałkowski, Tadeusz Tomczak, Tomasz Filipiński, Bogdan Ulewicz, Jarosław Pliś, Cezary Pokroński, Krzysztof Płoszyński, Mirosław Parys, Marek Przespolewski, Paweł Studziński, Mateusz Arwar, Zbigniew Kijański, Zbigniew Michalak, Dariusz Gorzkiewicz, Jerzy Wróbel, Jerzy Szymczak, Kazimierz Jurga, Jacek Pietrzykowski, Paweł Swędrak, Krzysztof Talara, Paweł Lewiński, Karol Topolski, Mariusz Łajszczak.

Absolwenci Technikum Ogrodniczego: Edward Durda, Dorota Koźlik-Graik, Tomasz Figiel, Jerzy Placek, Maria Patykowska-Szer, Błażej Barda, Bożena Robert-Piasta, Elżbieta Pigłowska, Irena Sysio, Jadwiga Piasta-Galanciak, Elżbieta Działecka-Grabowska, Grzegorz Wojciechowski, Elżbieta Lewandowska-Traczyk, Krzysztof Traczyk.