Dziś 1 sierpnia o godz. 16.00 odprawiona zostanie uroczysta msza w kościele św. Mateusza z udziałem władz miasta, powiatu i kombatantów, a po niej złożone zostaną kwiaty przed pomnikiem Legionisty. O godz. 17.00 zawyją syreny na pamiątkę godziny „W”.

Ustawa z dnia 9 października 2009 roku ustanowiła w tym dniu święto państwowe w hołdzie bohaterom powstania warszawskiego - tym, którzy w obronie bytu państwowego z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie stolicy, dążyli do odtworzenia instytucji niepodległego państwa, sprzeciwiali się okupacji niemieckiej i widmu sowieckiej niewoli zagrażającej następnym pokoleniom Polaków. Tego dnia pabianiccy policjanci oddają cześć i honor bohaterom.
Na budynku pabianickiej komendy i konstantynowskiego komisariatu łopoczą biało–czerwone flagi. O godzinie 17.00 rozlegną się syreny policyjnych radiowozów.
Kadra KPP na czele z zastępcą komendanta mł. insp. Tomaszem Jarmakowskim weźmie udział w patriotycznych uroczystościach, które rozpoczną się mszą w kościele pod wezwaniem św. Mateusza z udziałem przedstawicieli władz miasta oraz powiatu. Po nabożeństwie delegacje, w tym również pabianickiej policji, złożą kwiaty pod pomnikiem Legionisty.