Jerzy Zelnik, aktor i Robert Grudzień, honorowy obywatel Zelowa, muzyk i kompozytor wystąpili w Pabianicach na zaproszenie młodzieży z Zespołu Szkół Heureka. Koncert odbył się 18 kwietnia w muzeum. Wpisywał się w program ogólnopolskiego autorskiego projektu Roberta Grudnia „Każdemu marzy się wolność. 150. rocznica powstania styczniowego” oraz obchody, którym patronuje Urząd Wojewódzki w Łodzi.

Artyści przenieśli widzów w atmosferę sprzed 150 lat, za sprawą poezji oraz pieśni powstańczych. Muzyczną ilustracją epokowych tekstów i melodii były współczesne utwory Grudnia ”Fantazja” i „Dolorosa” oraz kompozycje Fryderyka Chopina.

W komentarzu historycznym muzyk nawiązał do losów zapomnianych już przywódców powstania i przypomniał bohatera, z którym jest szczególnie związany- Dionizego Czachowskiego.

Koncertowi towarzyszyła wystawa reprodukcji prac Artura Grottgera, pochodzących ze zbiorów Roberta Grudnia i obrazujących atmosferę dwóch lat poprzedzających powstanie oraz same walki.

Koncert pt. "Każdemu marzy się wolność” wpisał się w cykl imprez upamiętniających obchody zainaugurowane w styczniu przez Urząd Wojewódzki w Łodzi. Wówczas zgłoszono ponad 500 wydarzeń, ale lista wciąż jest otwarta. Jak zaznaczyła wojewoda, jest to doskonała okazja, żeby przypomnieć nam wszystkim o tym, jakie były losy powstańców styczniowych.