Jan Rospęk miał 73 lata. Zmarł w Sandomierzu. Pierwszą lekcję angielskiego poprowadził w pabianickim liceum w 1964 r. Słynął z żelaznej ręki.

- To był wspaniały pedagog, specjalista w swoim fachu - wspomina Tomasz Kozioł, uczeń profesora i anglista z I LO. - Wykształcił wiele pokoleń osób, które do dziś wspominają go z rozrzewnieniem. Był wymagający, ale sprawiedliwy. Nikt nie czuł się pokrzywdzony, gdy dostał u niego słabą ocenę. Po prostu za mało umiał.

Rospęk słynął z punktualności. Lekcje zaczynał równo z dzwonkiem.

- Miałem u profesora praktyki. Nauczyłem się od niego bardzo wiele, jednak do dziś nie umiem wypracować na lekcji takiej dyscypliny - opowiada Mariusz Łyszkowski, absolwent i anglista z I LO.

Uczniowie go kochali. Nie lubili go ci, którzy się nie uczyli.

- Był dla nich bezwzględny i wymagający - dodaje Łyszkowski. - Potrafił wytknąć każdy najmniejszy błąd. To był człowiek, który robił wrażenie.

- Był uwielbianym i kochanym wychowawcą - wspomina Bożena Kabza, jego wychowanka. - Wzbudzał jednak wiele kontrowersji. Potrafił być ostry, chłodny i bardzo wymagający. Ale walczył o nas jak wilk. Wyjeżdżał z nami na wycieczki i pozwalał nam organizować szkolne zabawy.

Słynął z żelaznej konsekwencji w prowadzeniu lekcji. Wykorzystywał każdą minutę.

- Miał zwyczaj zwracać się do uczniów po nazwisku - dodaje Kabzowa. - W miarę jak robiliśmy postępy w nauce, mówił do nas po imieniu. To skutkowało. Uczniowie walczyli, żeby zasłużyć na przyjacielski zwrot profesora.

Przed maturą każdemu podarował własnoręcznie napisany wierszyk. Profesor utrzymywał kontakt z wychowankami. Przez 35 lat nigdy nie zabrakło go na spotkaniach klasowych.

- Gdy chorował, wszyscy go wspieraliśmy - mówi pani Bożena.

Ze szkołą pożegnał się w 1992 r.


***
Pogrzeb Jana Rospęka będzie 22 listopada w Sandomierzu. Rozpocznie się mszą świętą o godz. 12.00 w kościele Podwyższenia Świętego Krzyża przy ul. Ożarowskiej 1.

Ci, którzy zechcą, mogą pojechać na pogrzeb profesora. Autokar odjedzie spod I Liceum Ogólnokształcącego przy Śniadeckiego około godz. 7.00. Zainteresowani wspólnym wyjazdem proszeni są o kontakt ze szkołą.