Od rana Stary Rynek należał do strażaków. Przyjechali do nas z całego województwa na obchody Dnia Strażaka. Pabianiczanie mogli oglądać sprzęt, którym posługują się strażacy.

W Parku Słowackiego zagrały orkiestry z OSP Kurowice, OSP Dalików i ZHP OSP Uniejów.

W naszym muzeum można obejrzeć wystawę zabytkowego sprzętu pożarniczego. Najstarszym eksponatem jest przyczepka rowerowa z 1880 roku. Sprzęt pochodzi z prywatnej kolekcji Andrzeja Kotlickiego z Wolborza.

Jeszcze przez 2 tygodnie, do 6 czerwca możemy zobaczyć stare prądownice, hydronetki, syreny strażackie, sikawki ręczne.

Ci, których praca wyróżnia się na tle innych, odebrali odznaczenia. Wręczone zostały: srebrne odznaki "Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej", Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza, złote znaki ZOSP RP, złote, srebrne i brązowe medale "Za zasługi dla pożarnictwa".

Medal im. Bolesława Chomicza odebrała dh. Beata Zielińska z OSP Lutomiersk. To prawnuczka Bolesława Chomicza, legendy polskiego pożarnictwa. Był pierwszym prezesem Głównego Związku Straży Pożarnych RP.

Beata Zielińska udziela się w OSP od 14 lat. Przygotowuje młodzież do konkursów pożarniczych.

- Nie sądziłam, że to odznaczenie mnie tak bardzo wzruszy – przyznaje kobieta. - Teraz już nie mogę się wycofać z OSP. Zmobilizowało mnie to do dalszego działania. Jeszcze parę medali jest do zdobycia.

Po części oficjalnej defilada przemaszerowała przez centrum.