Od dziś w Urzędzie Miejskim można pobrać kartę, która informuje, że jeśli zginiemy w wypadku, można pobrać nasze organy do transplantacji. "Obdaruj sobą innych” jest hasłem przewodnim najnowszej akcji Europejskiej Fundacji Honorowego Dawcy Krwi, promującej Transplantacje i Honorowe Krwiodawstwo. Akcja prowadzona jest przy pomocy 450 billboardów, które są eksponowane przez różne instytucje i organizacje w całym kraju. Jeden billboard wisi już od piątku w Pabianicach na Urzędzie Miejskim przy ulicy Zamkowej 16.
10 gwiazd polskiego sportu zachęca Polaków do pobrania ze strony internetowej i wypełnienia karty Oświadczenie Woli. Przemysław Saleta B Rh+, Agata Mróz B Rh-, Leszek Kuzaj 0 Rh-, Sylwia Gruchała A Rh+, Jacek Bąk A Rh+, Iwona Guzowska 0 Rh+, Andrzej Supron A Rh+, Dorota Idzi 0 Rh+, Radosław Pazura B Rh+ oraz Marcin Velinov 0 Rh+ wspólnym głosem mówią OBDARUJ SOBĄ INNYCH! Dzięki wizerunkowi znanych sportowców, biorących udział w akcji Łańcuch Krewniaków, promowane są Transplantacje i Honorowe Krwiodawstwo oraz aktywizowana społeczność lokalna wokół tych idei.
Celem akcji jest także rozpowszechnienie kart Oświadczenie Woli. Każda osoba dorosła, podpisująca kartę Oświadczenie Woli i wyrażając zgodę na pobranie po śmierci swoich tkanek i narządów do przeszczepienia, daje dowód świadomej chęci ratowania życia i przywracania zdrowia chorym ludziom. Własnoręczne podpisanie karty Oświadczenie Woli ułatwia bliskim oraz lekarzom uszanowanie wyrażonej w ten sposób woli. Oświadczenie woli ma charakter jedynie informacyjny i nie trzeba go nigdzie zgłaszać ani rejestrować!

Kartę Oświadczenie Woli można pobrać w Urzędzie Miejskim z punktu obsługi interesantów na parterze przy ul. Zamkowej 16 lub ze strony www.transplantacje.org.

– Karty już są – informuje Agnieszka Skalska, rzeczniczka prezydenta.

Pierwszą kartę, która dotarła do nas w piątek z bilbordami, wziął wiceprezydent Jarosław Cichosz i już ją wypełnił.

– Zachęcam wszystkich do oddania własnych organów po śmierci. Wtedy nam się do niczego już nie przydadzą – mówi prezydent Zbigniew Dychto.

– Nie zabieraj swoich narządów do nieba – przeczytał hasło z karty Cichosz.