Pabianiczanom trudno utrzymać się z jednej pensji. Po zakończeniu etatowej roboty, idą do drugiej, często lepiej płatnej. Z chałtur żyją również emeryci i renciści.

Ze statystyk wynika, że najczęściej dorabiają trzydziestolatkowie i czterdziestolatkowie. Szczególnie zdeterminowani w poszukiwaniu dodatkowych zarobków są osoby mające niską pensję i na utrzymaniu więcej niż jedno dziecko. Za dodatkowe zajęcia zabierają się również księgowe, urzędnicy a nawet lekarze. Choć nie brakuje im na związanie końca z końcem, to jednak w ten sposób chcą dorobić na wakacje lub ratę na lepszy samochód. Z badań wynika, że najdłużej chałturzymy w środy i piątki.


Lekcje po lekcjach

Nauczyciele po zakończeniu lekcji biegną do domów uczniów, aby uczyć ich dalej. Tym razem jednak za "porządne" pieniądze, jak sami mówią. Za 60 minut korepetycji biorą 30 zł. W jedno popołudnie dorabiają nawet po 120 zł, czyli połowę tego, co w szkole przez tydzień.

Dorabiają nie tylko matematycy, angliści czy nauczyciele polskiego. Nawet panowie od wychowania fizycznego nie narzekają na brak płatnych zajęć po szkole. Konkurują z ratownikami i uczą pływania. Za jedną godzinę nauki biorą 20 zł od osoby. Zajęcia na basenie prowadzą w grupach nawet 10-osobowych. Łatwo obliczyć, że za godzinę takiej nauki nauczyciel może zarobić ok. 200 zł.


PIT-olą po robocie

Księgowe zarabiają w domu na rozliczaniu podatków i wypełnianiu całorocznych PIT-ów. Od jednego rozliczenia biorą od 10 do 20 zł. W ciągu wieczora mogą dorobić około 160 zł.

Sekretarki umiejące szybko pisać na komputerze dorabiają na przepisywaniu prac dyplomowych. Za stronę biorą około 2 zł. W ciągu jednego dłuższego wieczora przepisują około 30 stron. W ten sposób zarabiają dodatkową dniówkę - około 60 złotych.

Pielęgniarki dorabiają na nocnych dyżurach indywidualnie opiekując się pacjentami. Za jedną noc czuwania przy pacjencie na prywatnym dyżurze biorą 100 zł.


Sprzątanie, pranie, gotowanie

Sprzątaczki dorabiają na myciu okien lub sprzątaniu mieszkań. Za umycie okien w M-4 sprzątaczka bierze około 70 zł. Za wypucowanie mieszkania w sobotę dostaje od 50 do 100 zł. Sprzątając 2 razy w tygodniu w domku jednorodzinnym może dorobić tygodniowo 150-200 zł.

Sprzątaniem zajmują się w Pabianicach także emerytki. Za jednorazowe posprzątanie zakładu krawieckiego emerytka dostaje 50 zł. Robi to raz w tygodniu. W miesiącu dorobi więc do emerytury 200 zł.

Emerytki zajmują się też pilnowaniem dzieci. Za opiekę nad dzieckiem 9 godzin dziennie, przez pięć dni w tygodniu, dostają miesięcznie 300-350 zł.

Emerytki i rencistki dorabiają również pieczeniem ciast na zamówienie. Za upieczenie ciasta z mąki, jajek i cukru przyniesionych przez klienta biorą od 15 do 20 zł.

Na roznoszeniu ulotek zarabiają głównie uczniowie i studenci. W ten sposób dorabiają także pracownicy wielu zawodów. Jak się okazuje, robią na tym niezły interes. W ciągu dnia roznoszą od 1.000 do 1.500 ulotek. Za rozniesienie jednej dostają 5-6 groszy. Dziennie można na tym zarobić nawet 90 zł.


Sport po robocie

Ratownicy pracujący na basenie dorabiają po godzinach na robieniu masaży kręgosłupa. Za 30-minutowy masaż biorą 30 zł. W ciągu 4 godzin mogą dorobić 240 zł.

Kulturyści stoją na bramkach dyskotek. Za ochronę jednej imprezy mają płacone 100 zł. Dorabiają też na prowadzeniu treningów amatorów siłowni. Za pomoc w treningu płaci się im miesięcznie 30 zł.


***
Dorób sobie

Ile można dostać za:

*rozładowanie samochodu z towarem - 7-12 zł za godzinę
*sprzątanie mieszkań i biur - 8-10 zł za godzinę
*nalewanie piwa w pubie - 600 zł w miesiącu plus napiwki
*opiekę nad starszą osobą - 7-8 zł za godzinę
*opiekę nad niemowlakiem - 15 zł za godzinę
*korepetycje z języka obcego - nawet 40 zł za godzinę
*tłumaczenie tekstu - 20-45 zł za stronę maszynopisu
*napisanie pracy magisterskiej - od 1.000 do 5.000 zł
*pakowanie zakupów w supermarkecie - tyle, ile wrzucą klienci, zwykle jest to złotówka
*umycie okna - od 10 do 20 zł
*stróżowanie w nocy - 3-5 zł za godzinę
*granie na weselu - od 300 do 500 zł za dwa dni
*ręczne adresowanie kopert - 5 gr za sztukę