W ciągu minionych pięciu lat do programu zakwalifikowały się 132 pary. Wszystkie trafiały do Kliniki Leczenia Niepłodności Gameta ze Rzgowa, która wygrała konkurs na realizację programu.

W wyniku procedur in vitro 68 kobiet zaszło w upragnioną ciąże. Na świat przyszło 45 dzieci, w tym 27 dziewczynek i 17 chłopców. Jeszcze 6 ciąż czeka na pomyślne rozwiązanie.

Trzem parom urodziło się po dwoje dzieci, ale nie były to bliźnięta. Po prostu, pary skorzystały 2 krotnie z zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego.

Z programu korzystają mieszkańcy całego powiatu. 27 dzieci jest z Pabianic, 2 z gm. Lutomiersk, 3 z Konstantynowa, 4 z Dłutowa, 2 z Ksawerowa, 4 z gm. Pabianice.

150.000 zł przeznaczonych na wsparcie mieszkańców borykających się z niepłodnością na rok 2024 starczy dla 25 par.

- Zapotrzebowanie na takie usługi jest ogromne, o czym jeszcze 5 lat temu nie wiedzieliśmy – mówił starosta Jacek Wróblewski. -  Tak wiele par się do nas zgłasz, że taki roczny budżet kończy się najpóźniej w kwietniu. Gdybyśmy mieli tych pieniędzy 3,4 razy więcej też chętnych by nie zabrakło. To tyko potwierdza jak ogromna jest potrzeba takich działań i jak dobrą decyzję podjęliśmy jako zarząd i Rada Powiatu przyjmując program.

Program in-vitro będzie wkrótce finansowany również przez rząd. Już w czerwcu ruszą procedury, zostaną ustalone warunki i poznamy kwoty przeznaczone na ten cel. W skali całego kraju jest to 5 miliardów zł.

- Jak to się rozłoży na regiony, nie wiemy – dodaje starosta. - Dlatego podjęliśmy decyzje, że nie będziemy robili przerwy w tych procedurach. Mimo zapowiedzi programu rządowego postanowiliśmy dofinansowywać pary z naszego powiatu. Mamy w budżecie pieniądze na kolejne lata i w zależność, czy będą one potrzebne, czy program rządowy spełni oczekiwania naszych mieszkańców , będziemy podejmować decyzje o kontynuacji lub wycofaniu się z  tych działań.

Również w tym roku program będzie realizowała Gameta ze Rzgowa. Do konkursu zgłosiły się dwie firmy, jedna z nich nie spełniła jednak warunków formalnych i została odrzucona przez komisje.

- Jesteśmy szczęśliwi, że możemy współpracować z parami z tego regionu i że mają one tak dużą pomoc ze strony powiatu – mówił dr n. med. Paweł Radwan z Gamety.