Na skrzyżowaniu ulic Jana Pawła II i Zachodniej w Ksawerowie znowu zderzyły się samochody. Tym razem prowadzone przez bardzo młodych kierowców. Około godziny 23.00 auto marki BMW staranowało i wywróciło Renaulta. Rozbite samochody znów zrujnowały murowany parkan kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej.

2 i 3 marca na tym samym skrzyżowaniu rozbiły się 4 auta. Do kierowców i pasażerki wzywano karetkę pogotowia.

Skrzyżowanie przy kościele zrobiło się bardzo ruchliwe, a będzie jeszcze ruchliwsze. Powód? Ulicą Jana Pawła II i jej przedłużeniem (ul. Szkolną) jadą TIR-y, dostawczaki i samochody osobowe do nowych fabryk w specjalnej strefie ekonomicznej. W pobliżu rosną osiedla mieszkaniowe, do których wkrótce wprowadzą się (zmotoryzowani) lokatorzy.

W pobliżu feralnego skrzyżowania panuje też spory ruch pieszych. Oprócz kościoła działa tu ośrodek zdrowia, szkoła z przedszkolem i dom pomocy społecznej.

- Jest bardzo niebezpiecznie, boimy się o życie naszych dzieci, które chodzą albo jeżdżą rowerami do ksawerowskiej szkoły – skarżą się mieszkańcy. - To skrzyżowanie musi być przebudowane. Dość igrania z życiem!

Mieszkańcy Ksawerowa proszą o pomoc władze powiatu pabianickiego. W ich imieniu radna powiatowa Maria Wróbel napisała i złożyła interpelację „w sprawie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w obrębie skrzyżowania”. Pod dokumentem podpisało się kilkadziesiąt osób – ksawerowian.

Radna zabiega w Zarządzie Powiatu o przebudowanie skrzyżowania przy kościele w taki sposób, by samochody jeździły tamtędy wolniej. Proponuje zamontowanie w jedni tzw. spowalniaczy albo przydrożnych fotoradarów. Innym rozwiązaniem poprawiającym bezpieczeństwo pieszych i kierowców byłaby sygnalizacja świetlna.

Energiczna radna Maria Wróbel (emerytowana nauczycielka szkoły w pobliskim Widzewie) zaprosiła do Ksawerowa Powiatową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – na wizję lokalną.

- Sprawę tego skrzyżowania trzeba załatwić jak najszybciej, zanim ruch na ulicy Jana Pawła II bęzie jeszcze większy - mówi radna. - Proszą o to już setki ksawerowskich rodzin.